ˆ
Zmiana wielkości treści
Zmiana kontrastu serwisu
WyłączWłącz skróty klawiatury
Zmień interlinię
Przejdź do strony głównej

Biuletyn Informacji Publicznej

Gmina Wiejska Wydminy
  • Logo Biuletynu Informacji Publicznej
  • Godło Rzeczpospolitej Polskiej
ˆ

Uchwały Rady Gminy

Pobierz dane XMLAkt prawny: XXV/170/2016Drukuj informacjęAkt prawny: XXV/170/2016

Szczegóły informacji

XXV/170/2016

Rodzaj: Uchwała

Status: Obowiązujący

Sesja: Nie dotyczy

Kadencja: 2006-2010

Data wejścia w życie: 2016-09-30

Data podjęcia/podpisania: 2016-09-30

Tytuł aktu:

W sprawie uchwalenia zmiany w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego terenu zabudowy letniskowej (mieszkaniowej) w obrębie geodezyjnym Okrągłe wieś Skomack Mały.

Na podstawie:

Uchwała Nr XXV/170/2016
Rady Gminy Wydminy
z dnia 30 września 2016 r.
w sprawie uchwalenia zmiany w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego terenu zabudowy letniskowej (mieszkaniowej) w obrębie geodezyjnym Okrągłe wieś Skomack Mały.
 
Na podstawie art. 18 ust.2 pkt  5 i art. 40 ust.1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2016r. poz. 446) oraz art. 20 ust.1 w związku z art. 14 ust.8, art. 15, art. 27 ustawy z dnia 27 marca 2003r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2016 r., poz. 778 z późn. zm.) i Uchwałą Nr V/31/2015 Rady Gminy Wydminy z dnia 31 marca 2015r. w sprawie przystąpienia do sporządzenia zmiany w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, po stwierdzeniu, że nie narusza on ustaleń zmiany Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Gminy Wydminy, uchwala się, co następuje:
Rozdział 1.
Przepisy ogólne
§ 1. 1. Zgodnie z Uchwałą Nr V/31/2015 Rady Gminy Wydminy  z dnia 31 marca 2015r. w sprawie przystąpienia do sporządzenia zmiany w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, przyjętym uchwałą Nr X/70/2003 Rady Gminy Wydminy z dnia 30.10.2003r., uchwala się zmianę miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu zabudowy letniskowej (mieszkaniowej) w obrębie geod. Okrągłe, wieś Skomack Mały, zwaną dalej planem.
2. Planem objęto obszar, którego granice przedstawia rysunek w skali 1:1000, stanowiący załącznik nr 1 do niniejszej uchwały.
3. Planem objęto działkę o  nr geod.  325, w obrębie geodezyjnym Okrągłe, gmina Wydminy.
4. Integralną częścią uchwały są:
1) rysunek planu w skali 1: 1 000, stanowiący załącznik graficzny nr 1 do niniejszej uchwały, zwany dalej „rysunkiem planu”,
2) rozstrzygnięcie o sposobie rozpatrzenia uwag wniesionych do projektu planu, stanowiące załącznik nr 2, do niniejszej uchwały,
3) rozstrzygnięcie, określające sposób realizacji zapisanych w planie inwestycji z zakresu infrastruktury technicznej, które należą do zadań własnych gminy oraz zasady ich finansowania, stanowiące załącznik nr 3 do niniejszej uchwały.
5. Na rysunku planu wyznacza się oznaczenia graficzne będące obowiązującymi ustaleniami planu, do których należą:
1) granica obszaru objętego opracowaniem planu,
2) linie rozgraniczające tereny o różnym przeznaczeniu lub różnych zasadach zagospodarowania,
3) nieprzekraczalna linia zabudowy,
4) przeznaczenie terenu oznaczone symbolem literowym.
§ 2. 1. Ilekroć w uchwale jest mowa o:
1) uchwale – należy przez to rozumieć niniejszą uchwałę,
2) planie – należy przez rozumieć ustalenia planu, o którym mowa w §1 niniejszej uchwały,
3) rysunku planu – należy przez to rozumieć część graficzną planu stanowiącą załącznik graficzny nr 1 do niniejszej uchwały,
4) terenie – należy przez to rozumieć obszar o określonym przeznaczeniu i zasadach zagospodarowania, wydzielony na rysunku planu liniami rozgraniczającymi i oznaczony symbolem literowym,
5) działce – należy przez to rozumieć działkę ewidencyjną,
6) linii zabudowy nieprzekraczalnej – należy przez to rozumieć linię, której nie może przekroczyć lico budynku,
7) licu budynku – należy przez to rozumieć ścianę frontową bez wystających elementów budynków, takich jak: schody zewnętrzne, ganki, balkony, podesty; wykusze.  Elementy wystające poza lico budynku nie mogą zajmować więcej niż 1/3 szerokości elewacji frontowej budynku i nie mogą przekraczać linii zabudowy w stronę drogi, więcej niż 1,5m,
2. Pojęcia występujące w niniejszej uchwale, nie wyjaśnione w ust. 1, należy interpretować zgodnie z definicjami przyjętymi  w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz definicjami wynikającymi z polskich norm oraz przepisów prawa.
§ 3. 1. Przedmiotem planu są ustalenia dotyczące:
1) przeznaczenia terenów oraz linii rozgraniczających tereny o różnym przeznaczeniu lub różnych zasadach zagospodarowania,
2) zasad ochrony i kształtowania ładu przestrzennego,
3) zasad ochrony środowiska, przyrody i krajobrazu kulturowego,
4) zasad dziedzictwa kulturowego i zabytków oraz dóbr kultury współczesnej,
5) wymagań wynikających z potrzeb kształtowania przestrzeni publicznych,
6) zasad kształtowania zabudowy oraz wskaźników zagospodarowania terenu,
7) granic i sposobów zagospodarowania terenów lub obiektów podlegających ochronie, ustalonych na podstawie odrębnych przepisów, w tym terenów górniczych, a także obszarów szczególnego zagospodarowania powodzią oraz obszarów osuwania się mas ziemnych,
8) szczegółowych zasad i warunków scalania i podziału nieruchomości objętych planem miejscowym,
9) szczegółowych warunków zagospodarowania terenów oraz ograniczeń w ich użytkowaniu, w tym zakazu zabudowy,
10) zasad modernizacji, rozbudowy i budowy systemów komunikacji i infrastruktury technicznej,
11) sposobu i terminu tymczasowego zagospodarowania, urządzania i użytkowania terenów,
12) stawek procentowych, na podstawie których ustala się opłatę, o której mowa w art. 36 ust.4 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.
§ 4. Dla całego obszaru objętego planem, obowiązują ustalenia ogólne (zawarte w Rozdziale 2) i szczegółowe.(zawarte w Rozdziale 3).
Rozdział 2.
Ustalenia ogólne dla całego obszaru objętego planem
§ 5. Ustala się przeznaczenie terenu objętego planem, wyznaczonego liniami rozgraniczającymi i oznaczonego  symbolem US/MN, na rysunku planu, pod zabudowę rekreacji indywidualnej lub zamiennie pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną.
§ 6. Zasady ochrony i kształtowania ładu przestrzennego:
1. Przestrzeganie obowiązujących przepisów prawa odnośnie zachowania ładu przestrzennego, architektonicznego, ochrony wartości przyrodniczych.
2. Wszelkie działania projektowe i realizacyjne zabezpieczające racjonalność i ład przestrzenny należy prowadzić zgodnie z ustaleniami planu zawartymi w §17 niniejszej uchwały, obowiązującymi normami i przepisami oraz zasadami sztuki budowlanej.
3. W zakresie wystroju zewnętrznego budynków, ustala się kolorystykę elewacji stonowaną, w jasnych odcieniach, pastelową, z wykorzystaniem materiałów tradycyjnych historycznej zabudowy Mazur np.: cegły, drewna, kamienia.
4. W zakresie lokalizacji ogrodzeń:
1) ustala się maksymalną wysokość ogrodzeń – do 1,5m,
2) zakazuje się stosowania ogrodzeń pełnych i betonowych.
5. W zakresie lokalizacji reklam, tablic, urządzeń reklamowych i neonów na budynkach:
1) zakazuje się umieszczania reklam, tablic i nośników reklamowych  na ogrodzeniach, terenach zieleni,
2) zakazuje się lokalizacji reklam ze zmienną ekspozycją obrazu, projekcję świetlną i elementami ruchomymi oraz światłem o zmiennym natężeniu i pulsującym,
§ 7. Zasady  ochrony środowiska, przyrody i krajobrazu kulturowego i zasady kształtowania krajobrazu:
1. Teren objęty planem położony jest w granicach obszaru chronionego krajobrazu, dla którego obowiązują stosowne przepisy szczególne.
2. Obszar objęty planem położony jest poza zasięgiem głównych zbiorników wód podziemnych.
3. Obszar objęty planem położony jest w zlewni pojeziernej, w związku z czym rozwiązania przestrzenne oraz te w zakresie gospodarki wodno-ściekowej, powinny uwzględniać szczególną ochronę jakości środowiska wodnego tj. ochronę czystości wód powierzchniowych poprzez zwiększenie reżimów w gospodarce ściekowej, wprowadzanie form gospodarowania mało uciążliwych dla środowiska.
4. Zakaz gromadzenia i odprowadzania ścieków komunalnych oraz innych substancji i materiałów w sposób umożliwiający zanieczyszczenie środowiska gruntowo-wodnego,
5. Źródła zanieczyszczeń antropogenicznych nie mogą stanowić zagrożenia dla wód podziemnych,
6. Nakaz zagospodarowania wód opadowych zapewniający ochronę gleb i zasobów wodnych,
7. Zakaz lokalizacji przedsięwzięć mogących potencjalnie i zawsze znacząco oddziaływać na środowisko, z wyłączeniem obiektów i urządzeń infrastruktury technicznej.
8. Dla terenów zabudowy rekreacji indywidualnej, zamiennie zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej – US/MN należy przyjąć dopuszczalny poziom hałasu w środowisku, zgodnie z przepisami odrębnymi oraz przeznaczeniem terenów, tj. jak dla terenów przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną.
9. Zasady kształtowania krajobrazu realizować poprzez przestrzeganie ustaleń szczegółowych planu zawartymi w §17 niniejszej uchwały oraz ustaleń §6.
§ 8. Zasady  ochrony dziedzictwa kulturowego i zabytków oraz dóbr kultury współczesnej:
- w granicach obszaru objętego planem nie występują obszary i obiekty wpisane do rejestru zabytków, ujęte w ewidencji zabytków, strefy ochrony konserwatorskiej oraz obszary i obiekty archeologiczne.
§ 9. Wymagania wynikające z potrzeb kształtowania przestrzeni publicznych:
- nie występują przestrzenie publiczne w granicach objętych planem.
§ 10. Zasady kształtowania zabudowy oraz wskaźników zagospodarowania terenu, maksymalną i minimalną intensywność zabudowy jako wskaźnik powierzchni całkowitej zabudowy w odniesieniu do powierzchni działki budowlanej, minimalny udział procentowy powierzchni biologicznie czynnej w odniesieniu do powierzchni działki budowlanej, maksymalną wysokość zabudowy, minimalną liczbę miejsc do parkowania i sposób ich realizacji oraz linie zabudowy i gabaryty obiektów:
- określono  w ustaleniach szczegółowych zawartych w rozdziale 3  niniejszej uchwały.
§ 11. Granice i sposoby zagospodarowania terenów lub obiektów podlegających ochronie, ustalonych na podstawie odrębnych przepisów, w tym terenów górniczych, a także obszarów szczególnego zagrożenia powodzią oraz obszarów osuwania się mas ziemnych.
- w granicach objętych opracowaniem planu nie występują tereny górnicze oraz zagrożone osuwaniem się mas ziemnych i obszary szczególnego zagrożenia powodzią, nie występują ujęcia wód podziemnych z ustanowionymi strefami ochronnymi ani też strefy ochronne ustanowione od ujęć wód.
§ 12. Szczegółowe zasady i warunki scalania i podziału nieruchomości objętych planem miejscowym.
1. W planie nie wyznacza się szczegółowych zasad i warunków scalania i podziałów nieruchomości.
2. Zasady podziału określają przepisy szczególne.
§ 13. Szczegółowe warunki zagospodarowania terenów oraz ograniczenia w ich użytkowaniu, w tym zakaz zabudowy.
- nie ustala się szczegółowych warunków zagospodarowania terenu.
§ 14. Zasady modernizacji, rozbudowy i budowy systemów komunikacji i infrastruktury technicznej:
1. Dostęp do zabudowy w granicach opracowania planu, realizowany będzie  z istniejącej drogi wewnętrznej, przylegającej do terenu objętego planem.
2. Obszar opracowania położony jest poza obszarem wyznaczonej aglomeracji.
3. Pozostałe zasady i warunki określono w ustaleniach szczegółowych zawartych w rozdziale 3.
§ 15. Ustalenia dotyczące sposobu i terminu tymczasowego zagospodarowania, urządzania i użytkowania terenów
- do czasu realizacji ustaleń niniejszego planu dopuszcza się dotychczasowe użytkowanie terenu, jako grunty rolne.
§ 16. Stawki procentowe, na podstawie których ustala się jednorazową opłatę, o których mowa w art. 36 ust. 4 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym:
- ustala się stawkę w wysokości 10%.
Rozdział 3.
Ustalenia szczegółowe
§ 17. Dla terenu oznaczonego na rysunku planu symbolem US/MN / o powierzchni 1640m2 /, ustala się:
1) Przeznaczenie terenu – zabudowa rekreacji indywidualnej, zamiennie: zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna,
2) Zasady zabudowy i zagospodarowania terenu oraz wskaźniki zagospodarowania terenu:
a) na działce lokalizuje się tylko jeden budynek mieszkalny lub zamiennie jeden budynek rekreacji indywidualnej o powierzchni zabudowy do 150m2, funkcję gospodarczo-garażową należy łączyć z podstawową bryłą budynku,
b) dopuszcza się lokalizację obiektów małej architektury, grilli ogrodowych,
c) w granicach działki zabezpieczyć minimum jedno miejsce postojowe dla samochodu, może zabezpieczać go garaż,
d) nieprzekraczalna linia zabudowy – minimum 6m od linii rozgraniczającej drogę, zgodnie z rysunkiem planu,
e) minimalna intensywność zabudowy – 0,03, maksymalna intensywność zabudowy  - 0,17,
f) udział procentowy powierzchni biologicznie czynnej w odniesieniu do powierzchni działki budowlanej  - minimum 70%,
g) udział procentowy powierzchni zabudowy w odniesieniu do powierzchni działki budowlanej – maksimum 15%,
h) dla projektowanego budynku ustala się:
- wysokość budynku do 2 kondygnacji nadziemnych tj. parter i poddasze użytkowe,
- długość elewacji frontowej budynku – do 18m,
- poziom posadowienia posadzki parteru nie wyżej niż 50cm w odniesieniu do najwyższego punktu projektowanego poziomu terenu na linii odpowiedniej elewacji,
- dach dwuspadowy lub wielospadowy o nachyleniu połaci 35 – 45o, w przypadku realizacji budynku bez poddasza użytkowego dopuszcza się zmniejszenie kąta nachylenia połaci dachowych do 15o, dach kryty dachówką ceramiczną, betonową  lub blachą dachówkopodobną w odcieniu czerwieni lub brązu.
- w wykończeniu elewacji stosować jasne tynki w pastelowych kolorach, z zastosowaniem naturalnych materiałów budowlanych, jak: kamień, cegła, dachówka, drewno,
3) zasady modernizacji, rozbudowy i budowy systemu komunikacji i infrastruktury technicznej:
a) dostęp komunikacyjny z działki do drogi publicznej poprzez istniejące drogi dojazdowe położone poza granicami opracowania planu,
b) odprowadzenie ścieków – do istniejącej oczyszczalni ścieków poprzez kanalizację osiedlową,
c) zaopatrzenie w wodę – z istniejącego ujęcia wody,
d) odprowadzenie wód opadowych i roztopowych – zagospodarowanie w granicach działki,
e) gospodarka odpadami – zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa,
f) dopuszcza się budowę, rozbudowę i przebudowę sieci, urządzeń i obiektów infrastruktury technicznej.
§ 18. W granicach opracowania planu tracą moc ustalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu zabudowy letniskowej (mieszkalnej) w obrębie geodezyjnym Okrągłe wieś Skomack Mały, przyjętego uchwałą Nr X/70/2003 Rady Gminy Wydminy z dnia 30 października 2003r. (Dz. Urz. Woj. Warmińsko - Mazurskiego Nr 185, poz. 2229).
§ 19. Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Wydminy.
§ 20. 1. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
2. Uchwała podlega ogłoszeniu na stronie internetowej Gminy Wydminy.  
 
 
 
Przewodnicząca Rady Gminy
                   /-/
          Grażyna Plato
 

Załączniki

Rejestr zmian

Podmiot udostępniający informację:
Podmiot udostępniający informację:
Urząd Gminy Wydminy
Osoba, która wytworzyła informację:
Osoba, która wytworzyla informację:
Grażyna Plato
Data wytworzenia informacji:
Data wytworzenia informacji:
2016-09-30
Osoba, która odpowiada za treść:
Osoba, która odpowiada za treść:
Grażyna Plato
Data wprowadzenia do BIP
Data wprowadzenia do BIP
2016-10-18 13:39:52
Wprowadził informację do BIP:
Wprowadził informację do BIP:
Data udostępnienia informacji:
Data udostępnienia informacji:
2016-10-18 13:41:48
Osoba, która zmieniła informację:
Osoba, która zmieniła informację:
Data ostatniej zmiany:
Data ostatniej zmiany:
2017-03-09 14:47:10
Artykuł był wyświetlony:
Artykuł był wyświetlony:
1148 raz(y)
Zobacz pełną listę zmian czytanej informacji »
« powrót do poprzedniej strony