ˆ
Zmiana wielkości treści
Zmiana kontrastu serwisu
WyłączWłącz skróty klawiatury
Zmień interlinię
Przejdź do strony głównej

Biuletyn Informacji Publicznej

Gmina Wiejska Wydminy
  • Logo Biuletynu Informacji Publicznej
  • Godło Rzeczpospolitej Polskiej
ˆ

Rejestr zmian

Pobierz dane XMLDrukuj informację

Szczegóły informacji

Protokół Nr XVIII/2011 z posiedzenia Rady Gminy Wydminy z dnia 23 listopada 2011 roku w sali konferencyjnej Urzędu Gminy w Wydminach w godzinach od 12:00 do 17:45 XVIII sesja Rady Gminy VI kadencji

Niniejszy dokument jest wersją archiwalną.
Informacja ogłoszona dnia 2011-12-08 07:59:32 przez Użytkownik wprowadzający dane archiwalne, informacja należąca do archiwum

Akapit nr - brak tytułu

 
Nr XVIII/2011
z posiedzenia Rady Gminy Wydminy
z dnia  23 listopada 2011 roku
w sali konferencyjnej Urzędu Gminy w Wydminach
w godzinach od 12:00 do 17:45
XVIII sesja Rady Gminy VI kadencji
 
 
Porządek obrad posiedzenia stanowi załącznik nr 1 do niniejszego protokołu. Lista obecności w załączeniu do protokołu (zał. nr 2). Sesja rozpoczęła się w obecności 14 radnych, w trakcie przybył 1 radny, co stanowił 100% frekwencji.
 
Ad.1
Przewodniczący Rady Gminy Bogusław Romatowski – powitał wszystkich obecnych na sesji. Stwierdził, że sesja została zwołana prawidłowo, jest wymagane quorum, Rada może podejmować uchwały. Otworzył XVIII sesję Rady Gminy Wydminy.
Ad.2
Przewodniczący Rady Gminy Bogusław Romatowski  – na sekretarza obrad dzisiejszej sesji powołuję Pana Radnego Leszka Cedrowskiego. Czy ktoś z Państwa Radnych ma uwagi do przedstawionego porządku obrad? Nie widzę, wobec tego przechodzimy do punktu następnego.
 
Ad.3
Przewodniczący Rady Gminy Bogusław Romatowski  -  czy ktoś z Państwa Radnych ma uwagi do protokołu z ostatniej sesji Rady Gminy Wydminy? Nie widzę, wobec tego przystępujemy do głosowania.
 
Głosowanie:
Za – 12 radnych
Przeciw – 0 radnych
Wstrzymało się – 2 radnych
 
Przewodniczący Rady Gminy Bogusław Romatowski  - protokół został przyjęty. W tym punkcie chciałbym powiedzieć, że z obsługą rady i częścią przewodniczących komisji ustaliliśmy taki sposób komunikowania się i usprawnienia pracy, że protokoły zarówno z sesji, jak i komisji, po ich powstaniu, czyli po spisaniu przez obsługę rady i zatwierdzeniu przez przewodniczącego rady, bądź przewodniczącego komisji będą zamieszczone na stronie BIP jako projekt z napisem „projekt” i rozsyłane do wszystkich skrzynek mailowych do radnych, którzy ujawnili swoje adresy i którzy chcą to czytać. Procedura przyjmowania nie zmienia się, to rada przyjmuje protokół z poprzedniej sesji i to rada decyduje o jego kształcie. W momencie kiedy zostanie przyjęty on przez radę, protokół z napisem „projekt” znika ze strony BIP i pojawia się protokół przyjęty przez radę. To samo proponuję, żeby uczynili przewodniczący komisji, żeby protokoły z poprzednich komisji były przyjmowane na najbliższej komisji. To jest moja sugestia.
 
Ad. 4
Przewodniczący Gminy Bogusław Romatowski – proszę Pana Wójta o zabranie głosu.
 
Wójt Radosław Król - Wójt od sesji Rady Gminy odbytej w dniu 19 października 2011 roku podjął następujące inicjatywy uchwałodawcze i zarządzenia: w sprawie zmieniająca uchwałę w sprawie uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Wydminy na lata 2011 – 2022; w sprawie zmian w budżecie Gminy Wydminy na 2011; w sprawie uchwalenia programu współpracy z organizacjami pozarządowymi i innymi uprawnionymi podmiotami na rok 2012; w sprawie przyjęcia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Zapobiegania Narkomanii na 2012; w sprawie określenia szczegółowych warunków przyznawania i odpłatności za usługi opiekuńcze i specjalistyczne usługi opiekuńcze, z wyłączeniem specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób z zaburzeniami psychicznymi, trybu ich pobierania oraz szczegółowych warunków częściowego lub całkowitego zwolnienia od opłat; w sprawie zmiany uchwały NR XVIII/114/2000 Rady Gminy Wydminy z dnia 26 czerwca 2000 r. w sprawie nadania Statutu Gminnego Ośrodka Kultury w Wydminach oraz Uchwały Nr XXXIII/205/2010 Rady Gminy Wydminy z dnia 24 lutego 2010 r. w sprawie zmian wprowadzonych do w/w uchwały; w sprawie ustalenia wynagrodzenia Wójta Gminy Wydminy. Zarządzenia od 19 października 2011r.: w sprawie zmian w budżecie gminy na rok 2011; w sprawie powołania komisji końcowego odbioru budowy budynku stołówki przy Zespole Szkół Ogólnokształcących w Wydminach; w sprawie zmian w budżecie gminy na rok 2011; w sprawie inwentaryzacji sprzętu Obrony Cywilnej; w sprawie projektu Wieloletniej Prognozy Finansowej na lata 2012-2023; w sprawie projektu budżetu gminy na rok 2012; w sprawie sprzedaży w drodze bezprzetargowej nieruchomości położonej w obrębie Wydminy; w sprawie powołania Zespołu Interdyscyplinarnego w Wydminach; w sprawie zmian w budżecie gminy na rok 2011; w sprawie sprzedaży w drodze bezprzetargowej nieruchomości położonej w obrębie Siedliska; w sprawie ustalenia minimalnych stawek czynszu z tytuły najmu lub dzierżawy nieruchomości komunalnych. Wójt odbył następujące spotkania i konsultacje: 20.11.2011 - spotkanie z Wandą Duda i prezesem Spółki; 24.10.2011 - spotkanie z Marszałkiem Województwa; 27.11.2011 – XII Sesja Rady Powiatu w Giżycku; 22.10.2011 - Walne Zebranie Członków LGD9 w celu przyjęcia zmian w Lokalnej Strategii Rozwoju na lata 2009-2015 oraz przyjęcie zmian w Statucie Związku Stowarzyszeń LGD9.
 
Przewodniczący Rady Gminy Bogusław Romatowski – czy ktoś z Państwa radnych chciałby zabrać głos?
 
Radna Anna Balcer - chciałabym zapytać o stołówkę, czy jest już odebrana i oddana do użytku, na jakim jest etapie?
 
Radosław Król – teraz jesteśmy w punkcie informacja o pracy wójta, dlatego powiem Państwu krótko. Stołówka jeszcze nie jest odebrana. Przedsiębiorca został wezwany do przekazania do odbioru budynku i pierwszy odbiór się odbył nieskutecznie. Lada dzień będzie kolejny odbiór. Jestem pewny, że od stycznia obiekt ruszy bez względu na to, czy zostanie to odebrane, czy nie, ponieważ jeżeli nadal nie będzie gotowości do odbioru odbierzemy wykonawcy obiekt i sami wykonamy niezbędne poprawki i obiekt od stycznia ruszy. Dajemy jeszcze szansę wykonawcy na dokonanie wszystkich niezbędnych poprawek, żeby odbiór był skuteczny. Tak to wygląda.
 
Bogusław Romatowski – czy ktoś jeszcze chciałby zabrać głos?
 
Adam Szpak – Panie Wójcie,  prośba odnośnie tego posiedzenia LGD, coś bliżej.
 
Radosław Król – wczoraj odbyła się rozprawa, bardzo małe kosmetyczne poprawki do strategii. Otóż kosmetyczne dlatego, że kwestia uszczegółowienia sformułowań np. odbywa się, ma się odbywać, takie drobne poprawki, które mogą powodować różne interpretacje w prawie. Ponadto został zdefiniowany katalog usług odpłatnych i nieodpłatnych, ponieważ przy organizacjach non profit jest to ważne, żeby to określić szczegółowo. Ponadto zmieniała się uchwała w kwestii określającej podmiotowość, czyli kto jest  upoważniony do tego, żeby być przedstawicielem w związku.
 
Radny Leszek Cedrowski – miałbym prośbę, aby w informacji o pracy Wójta, jeżeli jest to możliwe, wpisać „spotkanie w sprawie”, żeby ten główny temat podać.
 
O godz. 12:15 na obrady przybyła Radna Wioletta Brulińska.
 
Ad. 5
Przewodniczący Rady Gminy Bogusław Romatowski  - proszę Państwa Radnych o zgłaszanie zapytań i interpelacji.
 
Radny Adam Szpak – w sprawie działki w Rantach, zostało wysłane pismo do ANR w Suwałkach. Jak Pan uważa, co dalej z tymi działkami? Następna sprawa sołtys Rant boryka się z funduszem sołeckim, w tym roku jest obawa, że stracą trochę pieniędzy. Tu pytanie Pani sołtys i mieszkańców, czy nie szłoby coś z tym zrobić. Wiem, że zgodnie z ustawą nie można, ale może w jakiś inny sposób?
 
Wójt Radosław Król – jeżeli chodzi o działki, to sprawa jest w toku,  jeżeli chodzi o fundusz sołecki, to często jest tak, że nie można zrealizować usługi jako takiej, natomiast można zakupić materiały.
 
Sołtys Rant Jolanta Hanc - to gdzie możemy pomieścić to, bo ma to być żwir?
 
Wójt Radosław Król – można towar zakupić i może być on przechowywany w miejscu zakupu.
 
Radny Mariusz Puchalski – Panie Wójcie, Pan mówi, że można towar zakupić i w miejscu zakupu ten towar przechować. Ja tak zrobiłem, taki towar przechowywałem.
 
Wójt Radosław Król – odniosę się, jeżeli taki przytyk.
 
Radny Mariusz Puchalski – to nie przytyk.
 
Wójt Radosław Król – jeżeli się kupuje na imprezę sołecką w danym roku kalendarzowym na cel spożywczy, to powinna ta impreza być zorganizowana z funduszu sołeckiego w tym roku i to był przedmiot zadania. W tym przypadku, jeżeli jest to I etap inwestycyjny, który może trwać i zostały środki wydatkowane w tym roku na ten cel, ale nie zamontowane, to inna sprawa.  
 
Przewodniczący Rady Gminy Bogusław Romatowski – te sprawy zostały wyjaśnione, nie wracajmy do tego. Czy oczekuje Pan Panie Radny dalszych odpowiedzi na temat tych działek w Rantach? Wójt odpowiedział, że zajmuje się tą sprawą. Czy będziemy do tego wracać?
 
Radny Adam Szpak – nie.
 
Przewodniczący Rady Gminy Bogusław Romatowski – kto jeszcze z Państwa chciałby zabrać głos?
 
Radna Anna Balcer – chciałabym zapytać, ile i jakich wniosków zostało uwzględnionych w budżecie gminy na 2012 rok, złożonych przeze mnie do projektu budżetu na rok 2012? Mam pytanie od mieszkańców Franciszkowa, ponad rok temu zwracali się do Pana Wójta w sprawie przyłączenia swojej miejscowości do sołectwa Zelki. Do tej pory nie ma konkretnych działań i chciałabym wiedzieć, co Pan Wójt zamierza w tej sprawie zrobić? Kolejne pytanie od mieszkańców miejscowości Zelki, na ostatniej sesji poruszaliśmy sprawę szamba, dyskutowaliśmy dosyć długo na ten temat. Było tam również mówione o spotkaniu Pana z mieszkańcami. Chciałam  się zapytać, czy takie spotkanie doszło do skutku, czy są jakieś uzgodnienia w tej sprawie? Kolejne pytanie, jest Pan wydawcą kuriera wydmińskiego, w związku z tym mam pytanie, dlaczego w ostatnim numerze kuriera wydmińskiego ukazał się dyplom przyznany mieszkańcom sołectwa Zelki, natomiast do tej pory mieszkańcy tego dyplomu nie otrzymali? Następne pytanie wiąże się z pismem jakie otrzymali sołtysi odnośnie spisywania eternitu w poszczególnych miejscowościach. Moje pytanie brzmi, czy w miejscowościach, w których sołtysi odmówili takiej czynności, bądź z różnych powodów nie mogli spisać, czy urząd gminy poprzez pracownika będzie ten eternit spisywał? Może się to wiązać ze skutkami finansowymi, uważam, że powinien to zrobić wykwalifikowany pracownik, a nie sołtys. Ostatnią sprawę kieruję do Przewodniczącego Rady. Komisja rewizyjna zwracała się z wnioskiem o wystąpienie o opinię prawną, chciałam zapytać, czy ta opinia jest, bo na dzień dzisiejszy do teczki komisji nie dotarła?
 
Radna Elżbieta Januszkiewicz -  czy zmieni się coś w 2012 roku w temacie stołówki szkolnej i wyżywienia  i obecnej kadry kuchennej? Czy Pan Wójt ma jakieś plany na przyszłość, czy mają one jakieś konsekwencje związane z pracownikami obecnie zatrudnionymi? Pytanie drugie, Gmina Wydminy w kategorii drogi gminne  z wysoką oceną 28,8 punktach znalazła się na III miejscu we wstępnej liście rankingowej wniosków o dofinansowanie zadań w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych Etap II- bezpieczeństwo, dostępność, rozwój. Gratuluję wysokiego wyniku i pozyskania dotacji na tę inwestycję. Panie Wójcie, czy można mieszkańcom, którzy oczekują na te zmiany od lat przekazać informację?
 
Radny Mariusz Puchalski – pierwsze pytanie, kiedy będzie przeprowadzona rekultywacja byłego wysypiska śmieci? Czy ma Pan kontrolę nad Spółką? Kiedy Spółka przestanie wywozić nieczystości, śmieci? Czy jest możliwość przekazywania informacji o terminie wywozu szkła, butelek? Czy był Pan w tym tygodniu na zwolnieniu lekarskim? 
 
Radna Wioletta Brulińska – jeżeli jesteśmy przy Spółce, woda jest teraz brudna.
 
Przewodniczący Rady Gminy Bogusław Romatowski –czy ktoś jeszcze chciałby zabrać głos? Nie widzę, wobec tego przechodzimy do punktu następnego.
 
Ad. 6
Przewodniczący Rady Gminy Bogusław Romatowski - o wprowadzenie do tych budżetowych projektów uchwał poproszę Pana Wójta, albo od razu Panią Skarbnik.
 
Skarbnik Krystyna Truchan – proszę Państwa szczegółowo omawiałam projekt na komisji gdzie była bardzo duża dyskusja i efektem tego wszystkiego są przedstawione dzisiaj Państwu autopoprawki do projektu tej uchwały – zmian w budżecie, jak również wieloletniej prognozy finansowej. Może zacznę od autopoprawek, które Państwo otrzymaliście, pierwszy załącznik A jest to załącznik do wieloletniej prognozy finansowej, który wskazuje zadanie w wydatkach majątkowych urządzenia komunikacyjne przy GOK w Wydminach. Następnie w projekcie uchwały jest zapisane dodatkowo w § 2, trzeci, który w tamtej uchwale w ogóle nie wystąpił. Mówię o autopoprawkach teraz. Następnie macie Państwo załączony końcowy wydruk załącznika nr 2 i tu są zmiany od momentu działu 900 do końca tabeli. Na drugiej stronie od działu 900 macie Państwo dokonane zmiany – zmniejszenie § 6060 – 1 tys. zł, był to zakup pompy na oczyszczalnię ścieków, była to kwota 7 tys. w tej chwili 6 tys. wydatek został już dokonany i zmieściliśmy się w kwocie 6 tys. Ten 1 tys. zł jest efektem tego, że pozostaje zadanie ukształtowanie terenu i planowane wydatki na ten rok 1 tys. zł. Jest również naniesiona autopoprawka dla dotacji podmiotowej nie dla biblioteki tylko dla GOK-u gdzie 11 tys. zł. pozostałe zmiany nie ulegają. Teraz przejdziemy do załącznika nr 3 czyli zadania inwestycyjne. W pozycji 9 macie Państwo to zadanie wpisane do realizacji, żeby nie wyrzucić z budżetu, tylko całość zadania pokazana jest na rok obecny jak na rok 2012. Również następny załącznik nr 4 w pozycji 1.3 też jest wprowadzone ukształtowanie terenu i urządzenia komunikacyjne w Gminnym Ośrodku Kultury. W kolumnie 5, 6 i 7 przy tym zadaniu inwestycyjnym są rozpisane środki z budżetu unii w kwocie 322 tys. 916 zł jak również zabezpieczone nasze środki własne jako udział. Na tym polega autopoprawka, którą właśnie Państwo otrzymaliście. W związku z tym, że zostało to wprowadzone do wieloletniej prognozy finansowej. Przechodzimy na stronę 3, rubryka 10a rok 2011 jest kwota 414.597 o 1 tys. zł więcej. Rok 2012 zamiast kwoty 242.035 jest kwota zwiększona o zadanie inwestycyjne ukształtowanie terenu, ten plac przed GOK i wynosi wtedy 793.628. Następnie zbiorczo przedsięwzięcia, czyli str. 1 ta sama sytuacja będzie w programy, projekty lub  zadania. Kolumna 7 od lewej strony jest ta sama sytuacja w roku 2011 potem 413.597 zastępujemy kwotą 414.597 i na rok 2012 kwotę 242.035 zastępujemy kwotą 793.628. Na stronie drugiej zbiorczo programy 4 kolumna od lewej strony wydatki majątkowe wpisujemy łączne nakłady finansowe, czyli w pozycji 1; 552 tys. 593 w limicie zobowiązań to samo. Rok 2011 kwota 1000 zł i rok 2012 kwota 551.593. Po wniesionych autopoprawkach chciałam Państwu przedstawić zarys ogólny tego projektu, co jest dokonane. Zmniejsza się po stronie dochodów sprzedaży mienia o kwotę 480 tys., jak również wysokości 170 tys. zł wpływy z usług. Jak również przesuwa się zadanie ukształtowanie terenu i zagospodarowanie placu przed GOK na rok 2012. Zmiany po stronie wydatków głównie dotyczą zwiększenia kwoty 50 tys. zł. na zadanie inwestycyjne, które w chwili obecnej jest wykonywane. Jest to potrzebne na stację transformatorową na stację uzdatniania wody w Wydminach. Planowana kwota zabezpieczenia to 50 tys. zł. Następne zmiany, które są dokonywane dotyczą przesunięć jak i zwiększenia środków w szczególności na oświatę. W efekcie dokonanych zmian i przesunięć, jak również zmniejszenia przychodów w kwocie zabezpieczającej nasz udział własny środków na to zadanie, czyli kwota 228 tys. Proponuje się Państwu zwiększenie przychodów kredytu w kwocie 600 tys. zł. Myślę, że to szczegółowo było wyjaśniane na komisjach, jeżeli jeszcze coś by Państwo mieli to bardzo proszę.
 
Wójt Radosław Król – w tym punkcie jeszcze poruszę sprawę wody. Radna Brulińska zagadnęła mnie o tą sprawę. Otóż wiecie Państwo jesteśmy w trakcie modernizacji stacji uzdatniania wody w Wydminach, która się toczy w ramach projektu MASTERPLAN, kanalizacji wodnościekowej do Gawlika Wielkiego. W zamyśle projektodawców, było wyłączenie starych stacji uzdatniania wody w Wydminach. Modernizacja jej, wymiana nowych pomp, poprawa ujęcia wody również i podłączenia tej instalacji elektrycznej na nowo. W ramach tego projektu przebudowy zakupiono 2 zbiorniki z wodą po 2 tys. litrów każdy, jako zabezpieczenie wody mieszkańców na czas remontu. Jak wiecie Państwo 4 tys. mieszkańców nie będzie z 2 tys. litrów korzystać na co dzień, a na początku sierpnia jak Państwo pamiętacie robiliśmy wyłączenia wody chwilowe, żeby coś zrobić. Było to tak uciążliwe dla mieszkańców, że pomyśleliśmy, że musimy to zorganizować inaczej. Wówczas zakupiliśmy tą pompę głębinową i zainstalowaliśmy w Orłowie na tamtej stacji i stamtąd puściliśmy wodę aż do Wydmin, Sucholasek m.in. na kolonię, Siedliska. Inaczej nie moglibyśmy w normalny sposób tej modernizacji zakończyć. Stąd ten obieg odwrócony. Ta woda z Orłowa ona jest zdatna do picia, natomiast jest ona mocno zgazowana. Myślę, że jak tylko przyjmiemy uchwałę dzisiejszą w budżecie to automatycznie ruszymy z podłączeniem. Problem tkwi w tym, że nie uzyskaliśmy warunków przyłączenia mocy elektrycznej do starego transformatora w Wydminach. Okazuje się, że transformator, przystąpiliśmy o warunki przyłączenia, to nie jest tym kosztem kwalifikowanym inwestycji, żeby była jasność. To jest sprawa odrębna zawsze, jeżeli chodzi o instalację elektryczną to traktuje się odrębnie. Natomiast transformator, który jest tam postawiony 40 kW jest niewystarczający i musi być nowy o mocy minimum 103,5 kW dla zabezpieczenia bezpieczeństwa wodotoczenia wody. Wstępne szacunki wykazywały, że kwota jest 50 tys. zł. i stąd też to zwiększenie kredytu. Zależy nam na tym, żeby ta woda jak najszybciej popłynęła. Stacja już została zmodernizowana, została już zapłacona w części. Faktycznie urządzenia są gotowe do uruchomienia. Jak tylko otrzymamy środki od razu przystępujemy do wymiany transformatora i do podłączenia do sieci nowych instalacji, które są w dobrej kondycji i duży zasób dobrej wody jest.
 
Przewodniczący Rady Gminy Bogusław Romatowski - czyli podsumowując Pana wypowiedź możemy mieć nadzieję, że jakość wody wkrótce poprawi się.
 
Wójt Radosław Król  – tak.
 
Radna Wioletta Brulińska  – chciałabym zadać jeszcze jedno pytanie, dlaczego to gmina ponosi koszty skoro pieniążki za wodę wpływają do spółki?
 
Wójt Radosław Król – możliwe, że tak będzie, że to spółka będzie to realizować. My już złożyliśmy wniosek do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska o przekazanie całości inwestycji do spółki. To jest z korzyścią dla nas ze względu na VAT. Mamy ocenę pozytywną teraz musimy zrobić na nowo projekt niestety, na podstawie tego co jest tylko, że trzeba to przerobić na spółkę. I pożyczka i dotacja będzie kosztem spółki.
 
Przewodniczący Rady Gminy Bogusław Romatowski - hydroforni Wydmińskiej nie przekazali do spółki, ona dalej jest.
 
Wójt Radosław Król  – wiecie Państwo, że zakłady energetyczne podzieliły się na obrót i zakłady energetyczne. Transformator stoi na działce gminnej. Nie jest to transformator zakładu. Zakład żąda od nas żebyśmy go wyremontowali i wtedy dopiero przekazali zakładowi. Niestety jest to monopolista i to on ustala warunki przyłączenia. Na dzień dzisiejszy nie możemy nawet części tych urządzeń włączyć. Nie możemy płacić kar za wykorzystanie wyższej mocy niż jest to ustalone bo to przenosi się na koszty elektryczne. A po drugie jeżeli stanie się cokolwiek z urządzeniami to zakład nie będzie ponosił odpowiedzialności tylko my jako inwestorzy.
 
Przewodniczący Rady Gminy Bogusław Romatowski  – czy radna może przyjąć taką odpowiedź?
 
Radna Wioletta Brulińska – tak.
 
Przewodniczący Rady Gminy Bogusław Romatowski  – wracamy do spraw ściśle związanych z uchwałami budżetowymi, Pani Skarbnik ma głos.
 
Skarbnik Krystyna Truchan  – gdybyśmy mieli podpisaną umowę, jak Pan Wójt już wspomniał, że przedzie to na spółkę to wtedy owszem byłaby to spółka. W chwili obecnej ja Państwu na komisji również mówiłam, że wpłynęło pismo od wykonawcy, które jak gdyby nas również naciska, żebyśmy już zabezpieczali te środki ze względu na to, żeby termin zakończenia inwestycji się nie przesunął. W tej chwili to nie można nawet przekazać spółce. Nie mamy jeszcze podpisanej umowy z Urzędem Marszałkowskim.
 
Przewodniczący Rady Gminy Bogusław Romatowski  – kto z Państwa Radnych chciałby jeszcze zabrać głos dot. punktu  7 i 6? Proszę bardzo Pani Anna Balcer.
 
Radna Anna Balcer  – Panie Wójcie ja bym chciała wrócić do zadania ukształtowanie terenu  i urządzenia komunikacyjne przy Gminnym Ośrodku Kultury w Wydminach. Proszę mi powiedzieć dlaczego Pan nie wykonał tego zadania w tym  roku?
 
Wójt Radosław Król  – chciałem się Państwa zapytać, czy znacie projekt tego zadania, czy ktokolwiek zapoznał się z tym projektem, go widział?
 
Przewodniczący Rady Gminy Bogusław Romatowski  – sam projekt techniczny już?
 
Wójt Radosław Król – tak, projekt techniczny, zagospodarowanie terenu itd. Czy braliście udział przy projektowaniu, czy go obserwowaliście? Czy on tylko jest nazwą i tylko projektem unijnym na wykonanie? Dlatego chciałbym Państwa tym zainteresować. W pierwszych miesiącach pracy zadałem sobie trud i przeanalizowałem wszystkie projekty, które były podpisane przez poprzedników moich. Nie tylko za Pana Przyłuckiego i Pieluchowskiego. Wszystkie projekty, które są my je wykorzystaliśmy, bo trudno byłoby płacić drugi raz za projekty, które są na półce. Między innymi przejrzeliśmy projekty zagospodarowanie terenu wokół GOK-u. Za mojej kadencji podpisywałem umowę. Oczywiście podpisywaliśmy z zadowoleniem tą umowę, bo jest tam zagwarantowanie środków dla Gminy w ramach programu odnowy wsi z LGD9. Jest to kwota, która została z Wójtami uzgodniona. Jest to kwota 322 tys. w przypadku Gminy Wydminy do wykorzystania na ten cel odnowy wsi i każda z Gmin składa wniosek tylko na tą kwotę dofinansowania. Ten wniosek został złożony na zagospodarowanie terenu wokół GOK-u. Ten wniosek bardzo mocno koreluje z projektem w ramach tego co składała Pani poprzednia Wójt do Ministra Kultury na zagospodarowanie części, te na parterze jako GOK. Jeżeli rzeczywiście cały ten parter cała ta powierzchnia rzeczywiście była zorganizowana wokół GOKu to teren, który jest wokół zorganizowany to rzeczywiści służyłby tylko dla GOKu. Natomiast my tworząc koncepcję zagospodarowania dla różnych instytucji podjęliśmy próbę rozmowy z Urzędem Marszałkowskim z instytucją, którą tą strategię przyjmowała czyli z LGD9 i rozmawialiśmy z Panią Dawcewicz czy możemy to zadanie przesunąć na kolejny rok, powiedziała, że jak najbardziej, że to od nas zależy i że mamy te pieniądze zagwarantowane. I było też następne pytanie, czy jeżeli zrezygnujemy z jakiejś części tego wniosku, go poprawimy czy zachowamy to dofinansowanie. Powiedziała, że na pewno nie, to co zostało, przyjęte zakwalifikowane to jeżeli coś zmienimy to, to co zmienimy to będzie kosztem naszym, a to co zostało ujęte do dofinansowania to będzie kosztem naszej gminy. W każdym razie zapytałem, że jeżeli są to pieniądze zagwarantowane, czy jeżeli powstałaby różniąca się chociaż trochę, czy moglibyśmy to wycofać i złożyć i czy na pewno dostaniemy dofinansowanie i taką deklarację otrzymałem pozytywną. Pojechaliśmy z Panią Skarbnik do LGD9 dowiedzieliśmy się, ale na razie nie wycofujemy tego wniosku. To zadanie jest. I teraz jeżeli to zadanie będzie na kolejne lata przyjęte i koncepcję zakończymy. Pokażemy to Państwu, Państwo zobaczycie jak ta koncepcja wygląda i zaproponujemy korektę do tego projektu. Ten projekt zakłada bardzo dużą część zieloną. Ta biała plama na środku to nie jest część projektowania to jest Gminny Ośrodek Kultury obecny dzisiaj. Natomiast teren wokół jest zagospodarowany w większości przypadków jako teren zielony. Chcę Państwu zwrócić uwagę, że pomiędzy tymi garażami wzdłuż jest zaprojektowany parking. Ponieważ koncepcja zagospodarowania budynku idzie w tym kierunku, że urząd będzie zlokalizowany na parterze od strony ulicy składowej chciałem zaproponować koncepcję architektom najpierw i Państwu również tego parkingu tutaj od frontu, ale tak jak powiedziałem, nic bez was, nic o was. Będziemy na pewno sprawę konsultować z Państwem, to Państwo podejmujecie decyzje m.in. w tej sprawie. Myślę, że też się wypowiecie. Tamten projekt był robiony na tamten czas wg tamtych uwarunkowań. Komunikacja jezdna, ja rozmawiałem z architektami jest ciekawie poprowadzona, może można by dalej od budynku odsunąć się ale generalnie słusznie jest przeprowadzona ze względu na bezpieczeństwo pożarowe i inne. Natomiast tereny zielone i parking można by troszeczkę zaprojektować inaczej. Ponadto wokół budynku będą różne instytucje, każda z nich też by chciała mieć przestrzeń do parkowania. Też chcę Państwu przed zakończeniem jeszcze naszej koncepcji zagospodarowania budynku też może Państwu już na przyszłej sesji pokażę koncepcję zagospodarowania i chcę, żebyście Państwo obejrzeli, zobaczyli jak to architekci projektują tą przestrzeń publiczną i żebyście też Państwo ewentualnie odnieśli się do tego. Czy to jest dobre, czy nie dobre. Jest część instytucji, tak jak Biblioteka, czy Urząd czy np. Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, który musi być na parterze z racji tego, kto odwiedza te jednostki. Między innymi zaprojektowana jest też część powierzchni dla policji. Mówię o tym tutaj, dlatego, że chcemy dążyć do tego, żeby ten posterunek policji u nas był.
 
Radna Anna Balcer – Panie Wójcie powiedział Pan nic o was, nic bez was, w związku z czym mam pytanie. Mówi Pan, że aneks do tej umowy został podpisany w czerwcu, proszę powiedzieć czy miał Pan upoważnienia Rady? Czy potrzebował Pan upoważnienia Rady do podpisania tego aneksu, ponieważ wg mnie zaciągnął Pan zobowiązanie finansowe na rok następny. Czy potrzebował Pan uchwały Rady Gminy czy nie?
Wójt Radosław Król – to nie jest zaciągnięcie zobowiązania, ponieważ projekt budżetu jest przed Państwem. Państwo będziecie decydować. Tak to się dzieje, że organem wykonawczym w gminie jest Wójt. Podpisuje umowy z wykonawcami przy kontrasygnacie Pani Skarbnik. Podpisuje ewentualne przesunięcia terminów, które się zdarzają i często bywa też tak, że inwestycje przechodzą na rok następny. Jest to przedmiotem analiz rady. Ja Państwu od początku sygnowałem, że warto byłoby przed uruchomieniem tej inwestycji jeszcze się zastanowić.
 
Radna Anna Balcer - czyli mógł Pan aneks tej umowę podpisać bez zgody Rady?
 
Wójt Radosław Król – skoro umowę mogłem podpisać, to dlaczego aneksu nie mogłem podpisać?
 
Radna Anna Balcer – umowa obejmowała rok 2011, natomiast aneks przedłuża do roku 2012. W związku z tym mam wątpliwość, czy bez zgody rady może Pan takie aneksy podpisywać. Rozumiem, że Pani Skarbnik kontrasygnatę dała.
 
Skarbnik Krystyna Truchan – tak.
 
Radna Anna Balcer – skoro jeszcze jestem przy głosie, to mówi Pan o tej koncepcji funkcjonalno – użytkowej, która kosztuje nas około 50 000,00 zł. Proszę mi powiedzieć, czy będzie  ona wykorzystana w przeciągu trzech, może pięciu lat? Czy nosi się Pan z zamiarem remontu budynku GOK? Czyli dostosowania do potrzeb wszystkich gminnych jednostek i czy gmina jest w stanie finansowo taki koszt  w tym momencie udźwignąć?
 
Wójt Radosław Król – oczywiście, że tak, ponieważ program funkcjonalno – użytkowy daje nam podstawę do, jako załącznik do projektów inwestycyjnych na zewnątrz. Dlaczego? Dlatego, że inwestycje możemy prowadzić dwójnasób, mając pozwolenie na budowę i konkretny projekt budowlano - wykonawczy, bądź program funkcjonalno – użytkowy. W przypadku tego pierwszego standardowy proces inwestycyjny, który Państwo znacie, jest to pozwolenie na budowę, jest finansowanie i robimy. W przypadku programu funkcjonalno – użytkowym możemy robić według tak zwanego  zaprojektuj i wybuduj. Na czym to polega. Mając program funkcjonalno – użytkowy możemy zaprezentować dla podmiotu, który jest, będzie nas dofinansowywał koncepcję zagospodarowania projektu i wówczas ogłaszamy przetarg tylko i wyłącznie na część projektu budowlanego pod konkretne zadanie. Musimy to podzielić na etapy, ponieważ jeżeli tego nie podzielimy, to nie zrealizujemy tego.
 
Radna Anna Balcer - to jest bardzo optymistyczna wersja, mam wątpliwość, czy gminę będzie stać, żeby w najbliższych latach, nawet w etapach, GOK remontować. Oby się tak stało. Natomiast jeżeli do tego nie dojdzie, mamy wyrzucone kolejne pieniądze na koncepcję, która za ileś lat może stracić na aktualności.
 
Radny Leszek Cedrowski - czuję się zobowiązany do zabrania głosu z tego względu, że na komisji wspólnej rozpocząłem dyskusję wokół tego tematu. Propozycja Pana Wójta była taka, aby z tego roku wykreślić zupełnie zadanie inwestycyjne dotyczące obszaru wokół GOK-u. Ze względu na wątpliwości pojawiające się, czy te pieniądze przyznane 322 000,00 zł, z pewnych powodów nie zostaną utracone. Wszczęta został dyskusja. Pan Wójt tutaj, jak gdyby odpowiedział na wątpliwości, pytania, które chciałem zadać tj. wykorzystania koncepcji użytkowej tego budynku. Jeżeli rzeczywiście miało by to  przebiegać etapami. Etapami, na które by nas było stać, to owszem może być to niezły pomysł. Natomiast mamy świadomość tego, o czy Pan Wójt powiedział, że jako inwestycji jednorazowej nie jesteśmy w stanie dźwignąć. Przed nami jeszcze bardzo wielkie zobowiązania finansowe. Jest to temat dróg osiedlowych, temat ścieżki wokół jeziora, są jeszcze Sucholaski - wodociągi. Także na duże kredyty nas nie będzie stać.

Akapit nr - brak tytułu

Radna Elżbieta Januszkiewicz - chciałam zwrócić uwagę na zmiany w budżecie  oświaty na rok 2011, najbardziej odczuwalne zmiany widzę w szkole w Wydminach, po zmniejszeniach i zwiększenia jest minus 17 000,00 zł, w Gawlikach Wielkich jest plus 106 000,00 zł, w Talkach plus 36 500, 00 zł, w Zelkach plus 13 300,00 zł. Jeżeli szukamy oszczędności, łatwiej by mi było przyjąć te zmiany jeśli byłyby wszędzie.
 
Wójt Radosław Król - chciałem przypomnieć, że te 50 000,00 zł, które znaleźliśmy na tę inwestycję, nie zabraliśmy nikomu, zostały wygospodarowane z oszczędności.
 
Radny Leszek Cedrowski - trzeba jeszcze pamiętać o tym, że kredyt, który był przewidziany na wykonanie tego placu, jest zużyty na wydatki bieżące. Druga uwaga dotycząca usunięcia inwestycji przebudowy i modernizacji samego budynku. Została usunięta i z tego powodu nie zużyliśmy środków własnych w wysokości 500 000,00 zł, natomiast przewidziany kredyt w wysokości 500 000,00 zł na ten remont został spożytkowany również, w głównej części na  dokończenie inwestycji stadion i boisko Orlik i 55 000,00 zł zostało przekierowane na drogi. Także kredyty zostały zaciągnięte, pogarsza to sytuację Gminy w kontekście tego co nas czeka w przyszłości. Tu wyboru już nie ma, pozostaje wyetapowanie.
 
Przewodniczący Rady Gminy Bogusław Romatowski  - czy ktoś z Państwa chciałby jeszcze zabrać głos? Nie widzę, wobec tego zapoznam Państwa z opinią z posiedzenia komisji wspólnych:
 
Opinia komisji wspólnych:
Za – 6 radnych
Przeciw – 0 radnych
Wstrzymało się – 6 radnych
 
Przewodniczący Rady Gminy Bogusław Romatowski  - czy ktoś z Państwa chciałby jeszcze zabrać głos? Nie widzę, wobec tego przechodzimy do głosowania uchwały wraz z naniesionymi poprawkami.
 
Głosowanie:
Za – 13 radnych
Przeciw – 0  radnych
Wstrzymało się – 2 radnych
 
Uchwała Nr XVIII/71/2011 w sprawie zmieniającej uchwałę w sprawie uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Wydminy na lata 2011 – 2022 stanowi załącznik Nr 3 do niniejszego protokołu.
 
Ad. 7
Przewodniczący Rady Gminy Bogusław Romatowski  - przedstawię Państwu opinię komisji wspólnych.
 
Opinia komisji wspólnych:
Za – 6 radnych
Przeciw – 0 radnych
Wstrzymało się – 6 radnych
 
Przewodniczący Rady Gminy Bogusław Romatowski  - czy ktoś z Państwa chciałby zabrać głos? Nie widzę, wobec tego przechodzimy do głosowania.
 
Głosowanie:
Za – 13 radnych
Przeciw – 0  radnych
Wstrzymało się – 2 radnych
 
Uchwała Nr XVIII/72/2011 w sprawie zmian w budżecie gminy Wydminy na 2011 rok  stanowi załącznik Nr 4 do niniejszego protokołu.
 
Przerwa od godziny 13:25 do godziny 13:35.
 
Ad. 8
Przewodniczący Rady Gminy Bogusław Romatowski  - proszę projektodawcę o wprowadzenie.
 
Wójt Radosław Król - na podstawie art. 7 ust. 1 pkt. 19 i art. 18 ust. 2 pkt. 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 ze zm.) w związku z art. 5a ust. 1 oraz ust. 4 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie (Dz. U. Nr 96, poz. 873 ze zm.) Rada Gminy uchwala, co następuje: §1 Uchwala się Program Współpracy Gminy Wydminy z organizacjami pozarządowymi i innymi uprawnionymi podmiotami na 2012 rok, którego treść stanowi załącznik do niniejszej uchwały. §2 Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Wydminy. §3 Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia. Program ten był konsultowany z organizacjami pozarządowymi. Proszę Panią Ewę Kulpińską – Mejor o zabranie głosu.
 
Radna Ewa Kulpińska – Mejor -  ten program już Państwu przedstawiałam na radzie październikowej. Program ten był zamieszczony na stronie internetowej urzędu gminy. Znajdował się na tej stronie przez okres 21 dni i w tym czasie była możliwość składania wszelkich uwag.
 
Przewodniczący Rady Gminy Bogusław Romatowski - podczas posiedzenia komisji wspólnej padło pytanie do Pani, jako autorki w dużej części tego projektu. Chodzi o  Priorytetu VIII – wsparcie sektora pozarządowego w Gminie Wydminy, punkt b) diagnoza kondycji i potencjału pozarządowego w Gminie. Co Pani, autor miał na myśli?
 
Radna Ewa Kulpińska – Mejor – przede wszystkim chodzi o stwierdzenie, jak sobie organizacje radzą m.in. ze znowelizowaną ustawą, znowelizowanymi wszystkimi przepisami dotyczącymi organizacji. Daje to również możliwość zorganizowania szkolenia, doradztwa.
 
Radna Anna Balcer – jest przewidziana kwota 5 000,00 zł, na co ma być wydatkowana?
 
Radna Ewa Kulpińska – Mejor – można sobie to wyobrazić w bardzo różny sposób np. organizacja może wystąpić z wnioskiem o szkolenie.
 
Radna Anna Balcer – jest to kwota bardzo duża, mamy w gminie własne centrum, czy musi być to zadanie koniecznie finansowane?
 
Radna Ewa Kulpińska – Mejor – w tej chwili, gdy się organizuje szkolenia, to nie ma szkoleniowców, którzy by przeprowadzili szkolenie za darmo.
 
Radna Anna Balcer – rozumiem, że z żadnego innego priorytetu takie szkolenie nie może być przeprowadzone?
 
Radna Ewa Kulpińska – Mejor – z tego co tutaj jest, to raczej nie. Proszę Państwa było 21 dni na wnoszenie uwag, wystarczyło napisać e-mail na wskazany adres.
 
Radna Anna Balcer – potrzebowałam tylko wyjaśnień autora.
 
Przewodniczący Rady Gminy Bogusław Romatowski – czy ja dobrze rozumiem, w tej chwili już nie można wnosić poprawek?
 
Wójt Radosław Król – zgodnie z ustawą  jest to program, który był konsultowany z organizacjami pozarządowymi. Już jako program podległ konsultacjom.
 
Radna Ewa Kulpińska – Mejor – ustawodawca wymaga, żeby do końca listopada taki program został przyjęty.
 
Radny Leszek Cedrowski – problem pewnie powstałby, jeżeli byśmy pozmieniali, wówczas ponownie byłoby trzeba konsultować i nie wywiązalibyśmy się z terminu i oznaczałoby to  nieskorzystanie z tych możliwości. Jeszcze mam pytanie do Pani Radnej Ewy, czy kwoty do zagospodarowania na rok 2012 , czy zmiana w ustawie spowoduje, że kwoty, które nie będą wykorzystane, będzie można przekierować na inne priorytety, czy nie? Drugie pytanie to chciałbym, aby po krótce Pani pokazała, czy zmiany w finansowaniu tych poszczególnych priorytetów, a finansowanie tych których nie było w tym roku, czy te zmiany wynikają tylko i wyłącznie z potrzeb organizacji pozarządowych działających na naszym terenie, czy tez jest wynikiem zmian w ustawie?
 
Radna Ewa Kulpińska – Mejor – priorytety są zgodne z ustawą. Priorytetów w ustawie jest znacznie więcej (około 40). Samorządy nie mają obowiązku wpisywania wszystkich priorytetów. Priorytety, które są tak naprawdę nie różnią się od tych, które teraz są. Sprecyzowane są w podpunktach, które są do nazwy każdego priorytetu.
 
Radny Leszek Cedrowski – w tym roku będą wykorzystane wszystkie środki?
 
Radna Ewa Kulpińska – Mejor – w tej chwili wszystkie organizacje się rozliczają, ponieważ mają obowiązek rozliczenia się do końca grudnia. Podejrzewam, że nie jest to kwota wyższa jak 1 000,00 zł. Dodam, tylko, że już nie będzie rozliczania częściowego oraz przekazywania dotacji w kilku transzach. Spotkanie z organizacjami się odbyło, zostało im to wszystko przekazane.
 
Radny Leszek Cedrowski – czy można przesuwać środków między paragrafami?
 
Radna Ewa Kulpińska – Mejor – raczej należy w obszarze danego priorytetu.
 
Przewodniczący Rady Gminy Bogusław Romatowski – nie zgadzam się z VIII Priorytetem – wsparcie sektora pozarządowego w Gminie Wydminy. Za dużo jest tych środków. Równie dobrze te środki mogą istnieć w priorytecie VI - aktywizacja społeczności lokalnych na obszarach wiejskich, bądź w priorytecie IX – wsparcie poprzez dofinansowanie wkładów własnych do projektów finansowanych z funduszy zewnętrznych.
 
Radna Ewa Kulpińska – Mejor – wkład własny jest to zupełnie co innego.
 
Przewodniczący Rady Gminy Bogusław Romatowski – rozumiem, jeżeli ktoś wystąpi z propozycją zorganizowania szkolenia, czy przeprowadzenia diagnozy to może z tego priorytetu pozyskać dofinansowanie.
 
Radna Ewa Kulpińska – Mejor – chyba, że pozyska środki zewnętrzne.
 
Przewodniczący Rady Gminy Bogusław Romatowski – tak.
 
Wójt Radosław Król – nie pozostaje mi nic innego, jak zaprosić Pana Przewodniczącego do Kapituły.
 
Przewodniczący Rady Gminy Bogusław Romatowski – dziękuję, mam dość swojej pracy.
 
Wójt Radosław Król – chcę Państwu powiedzieć, że wyłączyłem się z tej oceny, ponieważ wcześniej były naznaczone w budżecie środki. Niektóre organizacje podnosiły to, że oni mają już środki, są pewni. Chcę powiedzieć, że imprezy duże, które się odbywają i tak będą. Mają swoją historię, tradycję, mają charakter ponadregionalny.  Z Panią Skarbnik ujęliśmy w budżecie tą kwotę, nie ma zagrożenia wydania pieniędzy bezpodstawnie. Będziemy nad tym czuwać. Jest Kapituła, w której są również radni.
 
Przewodniczący Rady Gminy Bogusław Romatowski – czy ktoś z Państwa Radnych chciałby zabrać głos? Nie widzę, wobec tego przedstawię Państwu opinię komisji wspólnej:
 
Opinia komisji wspólnej:
Za – 8 radnych
Przeciw – 0 radnych
Wstrzymało się – 4 radnych
 
Przewodniczący Rady Gminy Bogusław Romatowski – przechodzimy do głosowania.
 
Głosowanie:
Za – 15 radnych
Przeciw – 0 radnych
Wstrzymało się – 0 radnych
 
Uchwała Nr XVIII/73/2011 w sprawie uchwalenia programu współpracy z organizacjami pozarządowymi i innymi uprawnionymi podmiotami na rok 2012 stanowi załącznik Nr 5 do niniejszego protokołu.
 
Ad. 9
Przewodniczący Rady Gminy Bogusław Romatowski  - proszę projektodawcę o wprowadzenie.
 
Wójt Radosław Król – wszystko zostało przedstawione i omówione na komisji, jeżeli mają Państwo pytania to bardzo proszę.
 
Przewodniczący Rady Gminy Bogusław Romatowski  - czy ktoś z Państwa chciałby zabrać głos? Nie widzę, wobec tego przedstawię Państwu opinię z posiedzenia komisji wspólnych.
 
Opinia komisji wspólnych:
Za – 12 radnych
Przeciw – 0 radnych
Wstrzymało się – 0 radnych
 
Przewodniczący Rady Gminy Bogusław Romatowski – czy ktoś z Państwa chciałby zabrać głos? Nie widzę, wobec tego przechodzimy do głosowania.
 
Głosowanie:
Za – 15 radnych
Przeciw – 0 radnych
Wstrzymało się – 0 radnych
 
Uchwała Nr XVIII/74/2011 w sprawie przyjęcia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiazywania Problemów Alkoholowych oraz Zapobiegania Narkomanii na 2012 r. stanowi załącznik Nr 6 do niniejszego protokołu.
 
Ad. 10
Przewodniczący Rady Gminy Bogusław Romatowski  - proszę projektodawcę o wprowadzenie.
 
Wójt Radosław Król – wszystko zostało przedstawione i omówione na komisji. Proszę tylko o naniesienie autopoprawki w załączniku punkt 3 ostatnie zdanie należy wykreślić tj.: „Maksymalna liczba godzin usług przyznana świadczeniobiorcy to 4 godziny dziennie”. Nie można tego umieścić, ponieważ to lekarz wskazuje i tutaj takie uszczegółowienie może spowodować, że Wojewoda nam uchyli całą uchwałę.
 
Zastępca Wójta Maria Dolecka – precyzują przepisy ustawy o pomocy społecznej, zasady przyznawania limitów. Tak naprawdę usługi są przyznawane decyzją administracyjną, uznaniowo i decyzja należy do kierownika jednostki. Naszym zdaniem rada nie może ograniczać ilości godzin.
 
Przewodniczący Rady Gminy Bogusław Romatowski  - czy ktoś z Państwa chciałby zabrać głos? Nie widzę, wobec przedstawię Państwu opinię z posiedzenia komisji wspólnych.
 
Opinia komisji wspólnych:
Za – 12 radnych
Przeciw – 0 radnych
Wstrzymało się – 0 radnych
 
Przewodniczący Rady Gminy Bogusław Romatowski – czy ktoś z Państwa chciałby  jeszcze zabrać głos? Nie widzę, wobec tego przechodzimy do głosowania po naniesionych autopoprawkach.
 
Głosowanie:
Za – 15 radnych
Przeciw – 0 radnych
Wstrzymało się – 0 radnych
 
Uchwała Nr XVIII/75/2011 w sprawie określenia szczegółowych warunków przyznawania i odpłatności za usługi opiekuńcze i specjalistyczne usługi opiekuńcze, z wyłączeniem specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób z zaburzeniami psychicznymi, trybu ich pobierania oraz szczegółowych warunków częściowego lub całkowitego zwolnienia od opłat stanowi załącznik Nr 7 do niniejszego protokołu.
 

Akapit nr - brak tytułu

Ad. 11
Przewodniczący Rady Gminy Bogusław Romatowski  - proszę projektodawcę o wprowadzenie.
 
Zastępca Wójta Maria Dolecka  – proszę Panią Dyrektor GOK o wprowadzenie.
 
Przewodniczący Rady Gminy Bogusław Romatowski  - na posiedzeniu komisji wspólnych zostały zadane pytania, Pani Dyrektor przekazała odpowiedzi na piśmie na moje ręce, również i Państwu dziś je przedstawi.
 
Dyrektor GOK Alina Skirucha – przedstawię Państwu odpowiedzi na zadane pytania. Odpowiedzi stanowią załącznik Nr 8 do niniejszego protokołu.
 
Radna Anna Balcer – w rozdziale II, pkt 3 zastanowiły mnie tylko słowa „pozyskiwanie i przygotowywanie”. Natomiast punktu 4  słowa „inna działalność niż kulturalna” w tym zapisie moją wątpliwość budziło sformułowanie „pełnić „służebną” rolę wobec działalności statutowej”. Moja propozycja GOK może prowadzić również inną działalność niż kulturalna, przy założeniu, że będzie ona służyć działalności statutowej i nie będzie z nią kolidować, a dochód uzyskany zostanie przeznaczony na cele statutowe GOK. Bez tej „służebności”, bo w statucie „służebność” nie jest wyrażeniem  precyzyjnym.
 
Dyrektor GOK Alina Skirucha  – zgadzam się z Państwem, nie wnoszę żadnych zastrzeżeń. Uważam, że możemy to zmienić.
 
Radna Elżbieta Januszkiewicz -  czy społeczna rada kultury ma zwrot poniesionych jakichkolwiek kosztów?
 
Dyrektor GOK Alina Skirucha – nie.
 
Radna Elżbieta Januszkiewicz – Pani Dyrektor, Pani powoływała się na ustawę z 25 października 1991 roku o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej, która mówi o możliwości powoływania dyrektora w drodze konkursu. Mam propozycje nad którą chciałabym abyśmy się zastanowili. Czy nie warto zapisać w statucie, że dyrektora, tak jak dyrektorów wszystkich jednostek organizacyjnych powołuje się na określoną kadencję i czy w takim razie można zostawić wybór powoływania dyrektora Wójtowi z zapisem w statucie, że dyrektor jest wyłaniany w drodze konkursu ogłoszonego przez Wójta Gminy Wydminy lub dyrektor jest powoływany/ odwoływany w trybie i na zasadach określonych w ustawie na czas określony.
 
Dyrektor GOK Alina Skirucha – zapis może mieć początek taki jak Pani Radna powiedziała, natomiast w trybie i na zasadach ustalonych w ustawie. Natomiast już nie może być zapisu, że na czas określony, bo ustawa przewiduję, że na czas określony lub nieokreślony, nie możemy tego zawężać. Oczywiście Rada może ustalić, że dyrektor jest wybierany w trybie konkursu i na czas określony. Natomiast nie możemy łączyć dwóch przeciwnych rzeczy w jednym zapisie.
 
Radna Elżbieta Januszkiewicz – moim zamiarem było tylko określenie kadencyjności. Chciałabym poznać opinię Rady.
 
Przewodniczący Rady Gminy Bogusław Romatowski – kto z Państwa chciałby się odnieść.
 
Radna Anna Balcer – osobiście w pełni popieram pomysł Radnej jest to określenie w statucie, w jaki sposób będzie dyrektor GOK-u powoływany i określenie na jaki okres. Myślę, że to przysłuży się również samej tej jednostce. Uważam, że osoby wyłaniane w drodze konkursu dają większe możliwości do działalności takiej instytucji.
 
Dyrektor GOK Alina Skirucha – zapis proponowany przeze mnie nie wyklucza tego. Dlatego, że dyrektora powołuje i odwołuje Wójt stosując przepisy ustawy. Ustawa wyraźnie o tym mówi, że można w drodze konkursu, wiec nie widzę konieczności zapisywania tego, ponieważ wynika to z ustawy.
 
Przewodniczący Rady Gminy Bogusław Romatowski – Panie Wójcie powtórzę to co było, ponieważ nie był Pan obecny, w §4, pkt 4  jest zawarty zapis nieprecyzyjny „służebną” . Radni zaproponowali i Pani Dyrektor się zgodziła, aby  §4, pkt 4 otrzymał następujące brzmienie: "GOK może prowadzić również inną działalność niż kulturalna przy założeniu, że będzie ona służyć działalności statutowej i nie będzie z nią kolidować, a dochód uzyskany zostanie przeznaczony na cele statutowe GOK”.
 
Wójt Radosław Król – w zupełności mają Państwo rację.
 
Przewodniczący Rady Gminy Bogusław Romatowski – chciałbym to uściślić, czy Pan Wójt wprowadzi to autopoprawką?
 
Wójt Radosław Król – tak.
 
Przewodniczący Rady Gminy Bogusław Romatowski – czy ktoś z Państwa chciałby jeszcze zabrać głos?
 
Radny Leszek Cedrowski – chciałbym uniknąć zapisu, że zgodnie z ustawą, ponieważ ustawa bardzo jasno określa drogę postępowania, daje wybór Wójtowi, jeżeli chodzi o sposób wyłonienia kandydata. Proponowałbym, żeby zapisać tak jak jest tylko, żeby z dopiskiem po słowie „Wydminy”  dodać „w drodze konkursu i ewentualnie na okres 5 lat”.
 
Wójt Radosław Król – pierwszy raz stykam się z tego typu problemem, ponieważ nie analizowałem tych zapisów, ponieważ zostały zapisane zgodnie z ustawą. Chcę tylko  przestrzec Państwa przez uszczegółowianiem takim, które powoduje do ograniczania prawa Wójta, ponieważ może to spowodować unieważnienie uchwały. Wprowadzanie kadencyjności jest ograniczeniem, ponadto jeżeli dopuszcza ustawa na mocy powołania, to też nie można ograniczyć tego prawa do konkursu.  Obecny jest dziś mecenas, poproszę go i wówczas zapytają się go Państwo.
 
Przewodniczący Rady Gminy Bogusław Romatowski – Panie Mecenasie statut GOK §8 Radni proponują, aby w tym paragrafie w ust. 1 sprecyzować powoływanie i napisać: dyrektor, którego  powołuje i odwołuje Wójt Gminy w drodze konkursu na kadencję pięcioletnią.
 
Mecenas Jankowski – nie powinno się tego zapisać, po pierwsze konkurs wynika  z ustawy i nie może od tego odstąpić Wójt. Kadencyjność  jest nieustalona w ustawie i byłaby sprzeczna regulacja niższego rzędu z aktem wyższego rzędu. I to niestety spowodowałoby, że w trybie nadzorczym, czyli Wojewoda w każdej chwili mógłby zakwestionować  skuteczność takiej uchwały.
 
Radna Elżbieta Januszkiewicz – a czy zapis taki, że dyrektor jest powoływany i odwoływany przez Wójta Gminy Wydminy w trybie i na zasadach  określonych w ustawie, na które powołujemy się w paragrafie 1, po pozytywnym zaopiniowaniu przez Radę Gminy.
 
Mecenas Jankowski – powiem tak, też byłoby to sprzeczne dlatego, że ustawa tego wymogu nie stawia. A zatem Rada Gminy ustalając przepis prawa miejscowego nie może wykroczyć poza regulacje ustawowe, a każde inne niż zapisane w ustawie, jest rozszerzeniem kompetencji Rady niemającej umocowania w ustawie w podstawowym akcie prawnym jakim jest ustawa.
 
Radna Elżbieta Januszkiewicz – dużym naruszeniem byłoby dopisanie, że dyrektor jest wyłaniany w drodze konkursu  ogłoszonego przez Wójta Gminy Wydminy.
 
Mecenas Jankowski – powiem tak, Sąd badając sprawę nie miarkuje, nie mówi, że to jest duże naruszenie, a to małe. Procedury administracyjne określają naruszenie prawa wyłącznie jako rażące. Rażące wtedy kiedy na pierwszy rzut oka widać, że jest niezgodne z ustawą.
 
Radna Elżbieta Januszkiewicz –  w jaki sposób jest niezgodny z prawem, skoro art. 15 mówi, że dyrektora instytucji kultury powołuje organizator na czas określony i nieokreślony po zasięgnięciu opinii właściwych związków zawodowych działających w danej instytucji.
 
Mecenas Jankowski – jest różnica między podstawą prawną do działania związków zawodowych, a podstawą prawną do działania rad gmin. Związki zawodowe mają pewne gwarancje wynikające z umów i tych, które regulują na szczeblu powiedzmy  ogólnokrajowym akty uchwalane przez Sejm, w tym wypadku ustawa, która daje podstawy do działania przez GOK nie wymaga mocowania. Jeżeli związki zawodowe nie zabiegały o tego typu wprowadzenie zapisu w ustawie, to nie mają. Natomiast Uchwały Rad Gmin przy zasadach legislacji mają określony sposób postępowania. Nie wiem co jest intencją.
 
Radna Elżbieta Januszkiewicz – intencją jest to, aby każdy dyrektor, kierownik był wyłaniany w drodze konkursu.
 
Mecenas Jankowski – jeżeli ustawa reguluje to odmiennie, to jak możecie to zrobić?
 
Radna Elżbieta Januszkiewicz - chciałbym poznać Pana Wójta opinie, w kwestii  przyszłości powoływania i odwoływania dyrektora GOK.
 
Wójt Radosław Król - będę stosował się do przepisów prawa.
 
Radna Elżbieta Januszkiewicz – to może inaczej, czy uważa Pan za lepsze rozwiązanie ogłaszanie konkursu w sprawie powoływania i odwoływania dyrektora GOK?
 
Wójt Radosław Król – to zależy, z kim będę miał do czynienia, z jakimi fachowcami. Trudno mi teraz określić, nie mam w rękawie zaplecza, takich specjalistów, których mógłbym od razu postawić, powołać.
 
Radna Elżbieta Januszkiewicz – z reguły wybiera się najlepszego.
 
Wójt Radosław Król - duże prawdopodobieństwo, że oprze się na konkursie.
 
Radna Elżbieta Januszkiewicz - dziwi mnie to, że nie dąży Pan do tego, żeby jednak wybrać tego najlepszego oferenta.
 
Wójt Radosław Król - będę dążył do powołania najlepszego.
 
Radna Grażyna Plato – mówicie o osobie obecnej, jakby jej tutaj nie było. Bardzo przykre jest to.
 
Radny Leszek Cedrowski - nie dotyczy bieżącej sprawy, tylko jesteśmy przy zmianie statutu, regulacja w tym statucie miałaby konsekwencje w przyszłości. Nie jest określany sposób odwołania obecnie pracujących ludzi. Natomiast dawałaby możliwość w przyszłości uregulowania tego. Proszę Państwa o konkursach, o tym, że jest to właściwy sposób powoływania, przynajmniej szefów jednostek, rozmawialiśmy wielokrotnie  we wszystkich kadencjach i niesie to dziś swoje konsekwencje.
 
Przewodniczący Rady Gminy Bogusław Romatowski – chciałbym Państwa prosić, jeżeli w takich przypadkach, jak  dziś pochylamy się nad aktami, które będą obowiązywać troszeczkę dłużej niż jeden rok, żeby się oderwać od tego, że jest taka rada, taki wójt, my to uchwalamy dla samorządu i nie można tego rozpatrywać tak personalnie.
 
Radna Elżbieta Januszkiewicz - zdecydowanie wczytuję się w treść, bez żadnych podtekstów osobowych.
 
Wójt Radosław Król - to Pani chciałaby, żeby to rada decydowała?
 
Radna Elżbieta Januszkiewicz – chodzi mi o gwarancje ogłaszania konkursu.
 
Wójt Radosław Król - to nie ja wymyśliłem przepisy prawa, tylko je wykonuję. Nikt nie wchodzi w moje kompetencje, też za Państwa nie uchwalam uchwał, do tego służy rada. Na razie nie ma mowy o takich zdarzeniach, więc nie chciałbym na razie o tym mówić, jest dziś Pani dyrektor, jest nieładnie o tym rozmawiać.
 
Radna Elżbieta Januszkiewicz - jak najbardziej powinniśmy rozmawiać przy Pani Dyrektor, nie ładnie by było rozmawiać bez. Nie zgodzę się z tym, że komuś odbieramy kompetencje. Rozmawiamy o tym, żeby coś usprawnić, ulepszyć, coś zmienić. Jest to propozycja, do której prosiłam, żeby Pan Wójt się ustosunkował.
 
Wójt Radosław Król – nie chciałbym się dziś wypowiadać, bo byłoby to też z mojej strony naiwne, żebym dziś składał przed Państwem deklarację, skoro nie wiem co nas czeka w przeszłości.
 
Radna Elżbieta Januszkiewicz - to byłoby bardzo otwarte.
 
Wójt Radosław Król - będzie jeszcze wiele sesji do dyskusji na ten temat.
 
Radna Elżbieta Januszkiewicz – ale teraz jest temat.
 
Wójt Radosław Król -  ten statut jest zgodny z prawem, nie blokuje żadnej z dróg.
 
Radna Elżbieta Januszkiewicz – w moim odczuciu odbiega od pomysłu konkursu. 
 
Radna Grażyna Plato – przeprowadzenie konkursu i wyłonienie kandydata wiąże się z tym, że ten kandydat będzie dyrektorem i to musimy sobie jasno i wyraźnie przyjąć do wiadomości. Więc zapis, że będzie tak, czy inaczej, jak powiedział Pan Prawnik, jest niezgodny z ustawą, więc tak naprawdę, to nie wiem o czym dyskutujemy, może Przewodniczący wytłumaczy?
 
Radna Elżbieta Januszkiewicz - to była propozycja, czy nie warto byłoby zadbać o zapis, że dyrektor jest wyłaniany w drodze konkursu i  poprosiłam o opinię i wysłuchuję tej opinii.
 
Radny Leszek Cedrowski – zgadzam się tu z tym co Pani Radna Januszkiewicz powiedziała, dyskutować nawet powinniśmy, na komisji z pewnych względów nie mogło się to odbyć, ci co byli, to wiedzą dlaczego. Natomiast w świetle tego co Pan Mecenas powiedział rzeczywiście należałoby się mocno zastanowić, czy ten zapis byłby właściwy.
 
Przewodniczący Rady Gminy Bogusław Romatowski – kto z Państwa chciałby jeszcze zabrać głos?
 
Pan X – w zeszłym roku mieliśmy problem, Pan Wójt na pewno pamięta, że Pani dyrektor w jednym czasie pełniła funkcję dyrektora GOK, jak również kierownika GBP. Wiem, że Sejm poprzedniej kadencji przyjął nowelizację ustawy o bibliotekach, która pozwala na połączenie instytucji kultury i instytucji biblioteki publicznej, z tym, że bibliotekarze musieliby zachować swoje dotychczasowe uprawnienia przewidziane w ustawie o bibliotekach. Być może powinniście się Państwo nad tym zastanowić.
 
Dyrektor GOK Alina Skirucha - można byłoby się nad tym zastanowić, tylko że na podstawie interpretacji prawnych prawnicy nie zalecają łączenia, ale można łączyć, tylko trzeba podać taką opinię po ustaleniu  przez Państwa jednomyślności w tym zapisie do publicznej wiadomości.
 
Przewodniczący Rady Gminy Bogusław Romatowski – czy ktoś z Państwa chciałby zabrać głos? Nie widzę, wobec tego przechodzimy do głosowania nad uchwałą po naniesionych autopoprawkach.
 
Głosowanie:
Za- 13 radnych
Przeciw – 1 radny
Wstrzymała się – 1 radny
 
Uchwała Nr XVIII/75/2011 w sprawie zmiany Uchwały Nr XVIII/114/2000 Rady Gminy Wydminy z dnia 26 czerwca 2000 r. w sprawie nadania Statutu Gminnego Ośrodka Kultury w Wydminach oraz Uchwały Nr XXXIII/205/2010 Rady Gminy Wydminy z dnia 24 lutego 2010 r. w sprawie zmian wprowadzonych do w/w uchwały stanowi złącznik Nr 9 do niniejszego protokołu.

Akapit nr - brak tytułu

Uchwała Nr XVIII/75/2011 w sprawie zmiany Uchwały Nr XVIII/114/2000 Rady Gminy Wydminy z dnia 26 czerwca 2000 r. w sprawie nadania Statutu Gminnego Ośrodka Kultury w Wydminach oraz Uchwały Nr XXXIII/205/2010 Rady Gminy Wydminy z dnia 24 lutego 2010 r. w sprawie zmian wprowadzonych do w/w uchwały stanowi złącznik Nr 9 do niniejszego protokołu.
Ad.12
Przewodniczący Rady Gminy Bogusław Romatowski – proszę projektodawcę o wprowadzenie.
 
Radna Grażyna Plato – projekt tej uchwały był złożony i przedstawiony na komisji, natomiast wkradł się tutaj błąd. W §2 został wpisany zły numer uchwały. Został przygotowany dla Państwa nowy projekt, już właściwy. Projekt tej uchwały złożył Klub Radnych „Rozwój i zgoda” i na wstępnie chciałabym wyjaśnić o chodzący pogłoskach, że jest to projekt uchwały Wójta. Ten projekt uchwały, który złożył Klub, jest to nasza decyzja, nie była ona konsultowana z Wójtem. Dlaczego go złożyliśmy? Złożyliśmy go, ponieważ rok temu kiedy  było ustalane wynagrodzenie dla Wójta, rozmawialiśmy o tym, że po jakimś czasie, ściśle nieokreślonym, możemy wrócić do wynagrodzenia Wójta. W związku z tym, że minął rok, Klub nasz uznał, że jest to już długi okres, żeby zobaczyć i ocenić pracę Wójta. W związku z tym, taki projekt uchwały Klub przygotował.
 
Przewodniczący Rady Gminy Bogusław Romatowski – posiedzenie wspólne Rady Gminy zajmowało się tym projektem i zaopiniowało następująco.
 
Opinia komisji wspólnej
Za – 5 radnych
Przeciw – 4 radnych
Wstrzymało się – 2 radnych
 
Przewodniczący Rady Gminy Bogusław Romatowski – kto z Państwa chciałby zabrać głos?
 
Radny Roman Paluch – kadencja czteroletnia to kadencja bardzo długa, obejmując stanowisko Wójta Gminy Wydminy, bardzo prestiżowe stanowisko i zaszczytne, odpowiedzialne i po roku czasu uważam, że Pan Wójt się sprawdził, zrobił dużo dla Gminy. Zamknął kilka ważnych budów. Uzyskał duże dotacje dla Gminy. Mocno jest zaangażowany w pracę. Porównując z Panem Pieluchowskim, który dla interesantów czasu nie miał, obecny Wójt ma czas, dlatego zasługuje na to, aby mu te pobory podnieść. Druga przesłanka, to taka, żeby Radni zwrócili uwagę na hierarchię płac. Płace ludzi, którymi Wójt kieruje mało odbiegają od płacy Wójta. Uważam, że jest to sytuacja nie zdrowa, jeżeli kierownik mniej zarabia od podwładnego. Zachowaliśmy wszystkie płace pracowników, bo nie były zmieniane, również zachowaliśmy diety radnych, też ich nie zmienialiśmy.  Porównując też z sąsiednimi gminami, nasz Wójt jest prawie na końcowej tabeli. Jeszcze taki czynnik ludzki. Wójt podejmując tutaj pracę w naszej gminie, wyrzekł się pracy w Olsztynie, jak również jego żona. Musieli tutaj przyjechać, wynająć mieszkanie, żona została bez pracy, żyją z jednych poborów. Także sytuacja materialna się obniżyła, a nie poprawiła. A powinno być odwrotnie. Powinniśmy ten czynnik ludzki wziąć pod uwagę i Wójtowi pomóc, prosiłbym głosować za, nie wstrzymywać się od głosów.
 
Radny Mariusz Puchalski – mam pytanie do Pani Skarbnik, czy w budżecie są zaplanowane podwyżki?
 
Skarbnik Krystyna Truchan – ogólnie rzecz biorąc w opisówce macie Państwo, że dla pracowników urzędu jest planowany wzrost wynagrodzeń. Czym on jest podyktowany. Od iluś lat pracownicy podnoszą, że nie było podwyżek, tylko o wskaźnik inflacji. Wstępnie wyliczony jest 10% wzrost. Nie jest powiedziane, że każdemu równo.
 
Przewodniczący Rady Gminy Bogusław Romatowski – kto z Państwa Radnych chciałby zabrać głos? Nie widzę, wobec tego przechodzimy do głosowania.
 
Głosowanie:
Za – 7 radnych
Przeciw – 8 radnych
Wstrzymało się – 0 radnych
 
Przewodniczący Rady Gminy Bogusław Romatowski – uchwała nie uzyskała wymaganej większości, nie zostałam przyjęta.
 
O godzinie 15:10 sale obrad opuszcza Radna Grażyna Plato.
 
Ad. 13
Przewodniczący Rady Gminy Bogusław Romatowski – Panie Wójcie interpelacji nie było, były tylko zapytania.
 
Wójt Radosław Król -  zapytanie Radnej Anny Balcer dotyczące wniosków do budżetu. Proszę Państwa generalnie przyjęliśmy pewną zasadę, otóż potrzeb inwestycyjnych jest tak dużo, że staramy się realizować zadania te, na które jest dofinansowanie. W związku z powyższym wprowadziliśmy do budżetu tylko 4 inwestycje sztandarowe o dużych kwotach, pozostawiając 2 inwestycje zaplanowane praktycznie nie wprowadzając ich do budżetu, a mające, że tak powiem z tyłu w głowie, żeby je zrealizować, mówię tu o dużym projekcie na wodę, jak również dom kultury, ponieważ dofinansowanie z programu obszarów wiejskich Ministerstwa Kultury musi być uwidoczniony w projekcie budżetu, ponieważ nie wymaga tego ustawa, natomiast w przypadku dofinansowania  dopiero można postarać się o zgodę rady gminy na realizację takiego zadania. W związku z powyższym przyjęliśmy 4 duże  inwestycje, które uważamy, że należy zrealizować, ponieważ dla gminy jest to niepowtarzalna szansa. W związku z powyższym, że zdolności budżetowe gminy Wydminy przerastają możliwość tak dużego inwestowania w obszarze jednego roku zdecydowaliśmy się tylko na te 4 duże inwestycje, jako te najważniejsze. Wszystkie mniejsze inwestycje, które zostały złożone we wnioskach przez mieszkańców, radnych będą uwzględniane w ramach budżetu. Nie chciałbym już dziś wprowadzać do budżetu zadania remont kapitalny świetlicy w Pańskiej Woli, mając na względzie to, że są mieszkania komunalne, które również wymagają remontu. Proszę Państwa będzie realizowany w ramach masterplanu z ogromnym dofinansowaniem projekt kanalizacji do Sucholasek, w ramach aglomeracji ściekowej, gdzie mamy obowiązek, bo takie zobowiązanie złożyli moi poprzednicy. Nie wykonanie tego do 2013 roku będzie skutkowało stosownymi karami, albo brak w ogóle absorpcji środków europejskich. W związku z tym tą inwestycję z tak dużym dofinansowaniem 75% zamierzamy zrealizować. Idąc dalej, budowa małych oczyszczalni ścieków to też są kwoty niebagatelne. Są to kwoty na poziomie od 200 do 400 tys. zł, mówię tu o takich wiejskich  oczyszczalniach ścieków. Natomiast w tym przypadku mamy to oczywiście na względzie, będziemy najpierw starali się o środki na zrobienie projektów w tych miejscowościach, w których będzie planowana oczyszczalnia ścieków. Na dzień dzisiejszy nie znaliśmy jeszcze kwoty, bo nie mieliśmy pieniędzy na zbadanie tej sytuacji, tylko zrobiliśmy takie wewnętrzne rozeznanie, jakie to są koszty. Natomiast wiemy o tym, że są to inwestycje bardzo ważne, które będą realizowane zaraz po tych kanalizacyjnych, jeżeli chodzi o wodę i ścieki. Natomiast muszą się one odbyć z dofinansowaniem. Nie stać Gminy na to, żeby realizować takie inwestycje z pieniędzy budżetowych. Wznowienie granic działek gminnych przekazanych sołectwu Zelki, jako zadanie gminne, to jest zadanie typowo sołeckie. Po to wyodrębnialiśmy środki inwestycyjne dla sołectw, żeby sołectwo mogło takie zadanie realizować z własnego budżetu sołectwa. Zachęcam sołectwa do tego, że jeżeli mają takie potrzeby w sołectwie, są to też pieniądze gminne, to należałoby takie zadanie realizować. Oświetlenie uliczne miejscowości Hejbuty i budowa chodnika to też jest zadanie sołeckie, które może być realizowane przez sołectwo. Chcę Państwu powiedzieć, że do oświetlenia ulicznego na pewno będziemy wracać, dlatego, że jeżeli się okaże, że mamy oszczędności związane z energią, to możemy do projektu oświetlenia wracać. Na pewno odbędzie się to na zasadach przemyślanych. Prócz Hejbut,  mamy podobną sytuacje w Okrągłym i jeszcze w kilku innych miejscach. Jeżeli chodzi o Franciszkowo. Sprawa nie jest prosta. Powiem Państwu, że Franciszkowo jest w sołectwie Pańska Wola i w momencie, kiedy przystąpimy do ewentualnego połączenia Franciszkowa do miejscowości Zelki, najpierw trzeba by było wyodrębnić z sołectwa Pańska Wola, ustalić odrębność pomiędzy tymi sołectwami, w związku z powyższym zaprosiliśmy mieszkańców na spotkanie w gminie. Jeżeli sołectwo ponowi swoją wolę do wyodrębnienia się, to wówczas zostanie zebranie wiejskie w Pańskiej Woli, na którym podejmiemy uchwałę, wyodrębnimy najpierw sołectwo Pańska Wola, później kolejną uchwałą Franciszkowo, ewentualnie połączymy na wspólnym spotkaniu z Zelkami. Natomiast chcę Państwu powiedzieć, że decyzja jest tutaj po stronie sołectwa i tutaj będę namawiał sołectwo Franciszkowo.
 
Radna Anna Balcer – sołectwo Franciszkowo?
 
Wójt Radosław Król -  osadę Franciszkowo do tego, żeby powstało sołectwo, ponieważ jest to z korzyścią dla mieszkańców, przynajmniej jeżeli chodzi o fundusz sołecki. Sprawa szamba w Zelkach, zleciłem podział, przepraszam, że łączę te sprawy, ale to trwa już tyle, że chciałem zakończyć to na jednym spotkaniu, mówię tutaj o podziale nieruchomości, przy tych szambach, które są zlokalizowane i uporządkowaniu własności majątkowych, jeżeli chodzi o Zelki. Chciałem zrobić jedno duże spotkanie, na którym te wszystkie sprawy zostaną konsekwentnie rozliczone i załatwione. W związku z tym, że jeszcze nie mam dokładnego wyliczenia tych kosztów, oszacowania wartości tych nieruchomości, to nie ma tego spotkania, ale myślę, że lada dzień te wyliczenie kosztów nastąpi i spotkamy się z mieszkańcami w celu przedstawienia tych wszystkich spraw. Jeżeli chodzi  o ukazanie się dyplomu w kurierze wydmińskim, nie wiem dlaczego Pani go nie otrzymała, przekazałem go do wysłania, bądź chciałem go przekazać na spotkaniu, które było planowane. Co do pisma w sprawie eternitu i konsekwencji finansowej, w ogóle tego nie rozumiem. Inwentaryzacja wcale nie ma żadnych konsekwencji finansowej, ponieważ inwentaryzacja jest zbudowaniem programu na usuwanie azbestu z możliwością szukania dofinansowania. Pojawiło się finansowanie dla mieszkańców usuwania azbestu i będzie to dobrowolne, nie będzie to przymus, że każdy będzie musiał. Ustawa o usuwaniu azbestu mówi, że azbest ma zniknąć z powierzchni Polski do 2032 roku i nikt wcześniej nikogo do tego nie przymusi, że musi go zdejmować. Natomiast inwentaryzacja pozwoli określić ile i jakie są potrzeby w programie, który jest realizowany, żeby było można w przyszłym roku złożyć projekt na dofinansowanie, wówczas przystąpią ci co chcą. Większość sołtysów współpracuje, oprócz Zelek. To są chyba wszystkie pytania Pani Radnej Balcer.
 
Przewodniczący Rady Gminy Bogusław Romatowski – czy ktoś chciałby zabrać głos?
 
Radna Anna Balcer –  ja, szczególnie o odmowie współpracy jeżeli chodzi o eternit. Panie Wójcie jest to kłamstwo, ja współpracy nie odmówiłam, rozmawiałam z Panią Jolantą Bazylak odpowiedzialną w gminie za ochronę środowiska, oferowałam swoją pomoc jeśli chodzi o wskazanie poszczególnych gospodarstw, bądź przekazanie według mnie najlogiczniejszej formy ankiety mieszkańcom. Panie Wójcie, ja nie mam prawa ludzi pytać o numery działek, o numery telefonów, ja nie znam się na rodzaju eternitu. Pokrycia eternitowego, które ma się w załączniku wymienić. Od tego jest przeszkolony pracownik urzędu gminy. Absolutnie nie było mowy o odmowie współpracy, oferowałam swoją pomoc w granicach takich jakie będą potrzebne. Natomiast Panie Wójcie ma to znaczenie finansowe i już wytłumaczę jakie. Po pierwsze wspomnę, że taki program liczenia eternitu pilotażowy, już był. Moje sołectwo również zdawało sprawozdanie, z tymże było to bardzo ogólne. Na ten moment Pan żąda ode mnie powierzchni azbestu w m2. Panie Wójcie wyobraźmy sobie sytuacje, że podaję 20 m2, z chwilą kiedy dojdzie do realizacji tego programu i okaże się, że rolnik ma 25 m2, wtedy do 5 m2 nie dostanie dofinansowania, będzie wina sołtysa. Natomiast jeżeli zamiast tych 20m2 okaże się, że ma 15 m2, może mieć problemy, że 5 m2 zniknęło nie wiadomo gdzie. To jest azbest. Także proszę nie wymagać tego typu zadań od sołtysów. My możemy zrobić, to co proponowałam, rozwieść ankietę do wypełnienia przez rolników i złożenie w urzędzie gminy. Druga kwestia, już raz próbowano przekierować na sołtysów odpowiedzialność za place zabaw, ja na jednej z sesji zadawałam zapytanie, na które nie dostałam odpowiedzi, chodziło o spełnienie wszystkich wymogów technicznych jeśli chodzi o place zabaw. Przysłał Pan nam również pismo, z prośbą o zapoznanie się z treścią pisma załączonego  oraz zastosowanie się do zaleceń w nim zawartych. Było to pismo inspektora nadzoru budowlanego, które mówi, że zobowiązuje gminę do zachowania niezbędnych wymogów, gdzie Pan Wójt pismem przewodnim scedował to na sołtysów. Do tej pory nie otrzymałam odpowiedzi na to moje wcześniejsze zapytanie, w związku z czym uważam, że ta próba zepchnięcia kolejnej odpowiedzialności na sołtysów jest nietrafna. Jeszcze chciałabym się odnieść do Hejbut i Pana stwierdzenia, że oświetlenie uliczne i budowa chodnika leży po stronie sołectwa. Nie zgodzę się z tym, owszem sołectwo może uczestniczyć, ale jeżeli jestem przy głosie i miejscowości Hejbuty, tam rodzi się pilna potrzeba budowy zatoki autobusowej. Jest to bardzo poważny problem, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo dojeżdżających dzieci. Tam nie ma placów manewrowych, autobus staje na środku drogi. Wracając do moich zapytań, odnośnie przepustu, cały niemal ten rok prosiłam o ten remont, zawsze brakowało pieniędzy w tym budżecie, zapewniano mnie, że będą środki, że ten przepust będzie wyremontowany, teraz to już trzeba odbudować, bo remont nie wiem czy wchodzi w grę. Nie usłyszałam odpowiedzi, czy mieszkańcy w tym roku doczekają się tego przepustu.
 
Wójt Radosław Król – może na początku roku.
 
Radna Anna Balcer – przy okazji dróg jeśli jesteśmy, mówiliśmy o tym na zebraniu w Zelkach odcinek około 100 metrów poszerzenia na kolonii Zelki Skomack Wielki, nie mówimy o zjeździe od asfaltu, tylko od strony Berkowa. Panie Wójcie  jest tam sytuacja naprawdę tragiczna. Jeśli chodzi o ten odcinek to przypomnę, że na zebraniu zobowiązał się Pan  do ujęcia tego w budżecie. Na poprzedniej sesji też zadawałam zapytania, do tej pory nie uzyskałam odpowiedzi. Czy te odpowiedzi wpłynęły na ręce Przewodniczącego?
 
Przewodniczący Rady Gminy Bogusław Romatowski - nie.
 
Radna Anna Balcer – mogę wiedzieć, dlaczego nie?
 
Wójt Radosław Król – proszę Państwa ta nowa sytuacja, o której powiedział Pan Przewodniczący na początku dzisiejszego posiedzenia, zabezpieczy nas przed tego typu konsekwencjami jak teraz.  Jeżeli projekt byłby wcześniej, od razu u Wójta, automatycznie pojawiają się te pytania i ta odpowiedź jest szybsza. Jeżeli chodzi o projekt, który został dziś przyjęty Pani Skarbnik przygotowała i są przygotowane do przekazania.
 
Radna Anna Balcer – niemniej jednak przypominam o terminie 14 dni.
 
Wójt Radosław Król - jest jeszcze czas od przyjętego protokołu, bo Pani na piśmie nie składała. 
 
Radna Anna Balcer - nie od przyjętego protokołu, tylko od zapytania.
 
Wójt Radosław Król – jeżeli nie jest na piśmie, to podstawowym dokumentem jest protokół.
 
Przewodniczący Rady Gminy Bogusław Romatowski - myślę, że jest to jeszcze do uregulowania w przyszłym statucie, bo ta sytuacja trwa. Projekt protokołu był dużo wcześniej przesłany i zamieszczony na stronie, również do Pana Wójta przesłany. Tylko to był projekt, myślę, że przy odrobinie dobrej woli można tą sprawę jakoś uregulować, będę o to prosił i składających zapytania i odpowiadających.
 
Wójt Radosław Król – odpowiem na dalsze zapytania, Radna Januszkiwicz pytała o stołówkę szkolną i zmniejszenie zabezpieczenia w przyszłorocznym budżecie na obsługę. Proszę Państwa to wynika z tego, że w cale nie zamierzamy w żaden sposób pracowników obsługi związanych z obsługą stołówki pozbawić pracy, wręcz odwrotnie, chcemy żeby pracowali w komplecie zgodnie z tym, co jest napisane w umowie. Zaproponowaliśmy tylko inną formę zatrudnienia, otóż zamierzamy ogłosić konkurs na firmę, która będzie obsługiwała stołówkę. W projekcie tego konkursu ujęte jest, że wszyscy pracownicy, którzy zgodzą się przejść do firmy, która będzie zajmowała się produkcją obiadów i przygotowaniem cateringu zostaną tam zatrudnieni. Jest to warunek. Stąd jest to zmniejszenie. Oczywiście jest zabezpieczony I kwartał, na finansowanie pracowników, bo różnie może być, może niektórzy się nie zgodzą, w związku tym będziemy musieli zabezpieczyć środki na wypowiedzenie za okres trzech miesięcy, ale myślę, że wszyscy się zgodzą i będą pracować. Jeżeli chodzi o drogi to trudne pytanie, będę realizował zadanie, jak będzie w budżecie. Ja wniosek do budżetu złożyłem, więc jest to gwarancja realizacji tego zadania. Otrzymaliśmy dofinansowanie, nikt się nie odwołał, nie podważył naszego wniosku, więc się już uprawomocni. Myślę, że jeżeli przyjmiecie Państwo w grudniu  budżet, to jeszcze w grudniu ogłoszę przetarg, jeżeli przyjmiecie później, to później.
 
Radna Elżbieta Januszkiewicz – wychodząc oczekiwaniom ludzi, to może zwołałby Pan  zebranie w tym temacie, żeby odpowiedzieć na wszystkie pytania.
 
Wójt Radosław Król – myślę, że w grudniu zorganizuję takie spotkanie. Mam nadzieję, że do tego czasu umowa zostanie podpisana.
 
Radna Elżbieta Januszkiewicz – czy są firmy zainteresowane prowadzeniem działalności przy stołówce?
 
Wójt Radosław Król – tego jeszcze nie wiem. Natomiast mamy w Wydminach firmy, które świadczą usługi gastronomiczne, liczę na to, że zachęcę ich do prowadzenia tego typu działalności. Jest ona opłacalna.
 
Radna Elżbieta Januszkiewicz - wprowadzenie tego nowego rozwiązania, nie będzie powodowało wzrostu ceny obiadu?
 
Wójt Radosław Król – trudno mi teraz powiedzieć.
 
Radna Elżbieta Januszkiewicz – wracając do pytania drugiego, odpowiadając na zapytanie Radnej Anny Balcer, mówił Pan o 4 dużych inwestycjach, na których się koncentrujemy, czy w  nich jest moje zapytanie numer dwa?
 
Wójt Radosław Król – tak, wszystko jest w projekcie budżetu, proszę dokładnie przeanalizować. Jeżeli chodzi o zapytanie Pana Mariusza Puchalskiego, rekultywacja  wysypiska jest w trakcie. Jesteśmy nieliczną gminą, która nie została ukarana przez sanepid, dlatego, że już w styczniu zamontowaliśmy piezometry. Tak naprawdę wysypisko śmieci nie jest zamknięte ono ma zgodę na funkcjonowanie do końca tego roku  na takie asortymenty, jak gruz, liście, jak również osad czynny z oczyszczalni ścieków. Odnośnie drugiego zapytania, może sekretarka źle się wyraziła, rzeczywiście doznałem kontuzji, przychodziłem do pracy, pracowałem. Wiem, że Pan był prosił o spotkanie,  ale miałem w tym czasie umówione spotkanie, poprosiłem Panią Sekretarz o kontakt, jeżeli sprawa pilna, o załatwienie możliwie szybko i w jak najlepszy sposób.  Był kontakt Pani Sekretarz?
 
Sekretarz Jolanta Wilczewska – nic nie wiem, może ktoś z pracowników?
 
Wójt Radosław Król – poprosiłem kogoś w tej sprawie, także miałem nawet informację zwrotną, że jest to taka sprawa, że tylko sam mogę załatwić.
 
Radny Mariusz Puchalski – a czy ze sprawą został Pan zapoznany?
 
Wójt Radosław Król – chodziło o Pana Dąbka.
 
Radny Mariusz Puchalski – tak.
 
Wójt Radosław Król – to wiem o tej sprawie, będzie jeszcze okazja, żeby na ten temat porozmawiać i sprawę załatwić.  Odnośnie informacji o wywożeniu szkła. Jutro mam spotkanie z szefami Spółki, poruszę tę sprawę i poproszę, aby było to wyjaśnione.
 
O godzinie 15:40 salę obrad opuszcza Radny Piotr Warech.
O godzinie 15:45 salę obrad opuszcza Radny Piotr Pryczka.

Akapit nr - brak tytułu

Ad. 14
Przewodniczący Rady Gminy Bogusław Romatowski – przechodzimy do punktu wolne wnioski.
 
Sołtys Rant Jolanta Hanc – mam pytanie do Pani Skarbnik, w związku z tym, że przeznaczyliśmy pieniądze z funduszu na chodnik lub naprawę dróg w miejscowości Radny, czy na przyszły rok zostało to uwzględnione.
 
Wójt Radosław Król – jeżeli Państwo, jako sołtysi macie sprawę tego typu, to bardzo proszę przychodzić do nas i my udzielimy odpowiedzi.
 
Skarbnik Krystyna Truchan – żeby była jasność, wnioski wszystkich sołectw były doprecyzowane i wszystkie są ujęte w budżecie roku 2012. 
 
Przewodniczący Rady Gminy Bogusław Romatowski – zapoznam Państwa z pismami. Pan Adam Bonisławski wystąpił z pismem – skargą na działalność Wójta. Dnia dzisiejszego został przesłany faks, w którym Pan Bonisławski, prosi aby jego wcześniejsze pisma nie były traktowane jako skargi, a jedynie jako wskazówki w celu poprawienia jakości pracy samorządu. Myślę, że należy uszanować oświadczenie woli wyrażone w tym piśmie – faksie i nie rozpatrywać wcześniejszych pism jako skargi. Kto z Państwa jest odmiennego zdania? Nie widzę.
 
Wójta Radosław Król – ze swojej strony chcę powiedzieć, że do tematów poruszanych w pismach w sprawie wycinki drzew na cmentarzu powrócimy.
 
Pismo Pana Adama Bonisławskiego wraz z   odpowiedzią w załączeniu – załącznik nr 10 do niniejszego protokołu.
 
Przewodniczący Rady Gminy Bogusław Romatowski odczytał następujące pisma: 1) odpowiedź na zapytanie Radnej Grażyny Plato – załącznik nr 11 do niniejszego protokołu; 2) rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody Warmińsko – Mazurskiego w sprawie stwierdzenia nieważności uchwały Nr XVII/68/2011 Rady Gminy Wydminy z dnia 19 października 2011 roku w sprawie wyrażenia zgody na stosowanie bonifikaty od wartości lokali mieszkalnych i budynków mieszkalnych, ustalonych przez rzeczoznawców majątkowych – załącznik nr 12 do niniejszego protokołu. Kolejne pisma dotyczą oświadczeń majątkowych radnych i Wójta przesłane przez Naczelnika Urzędu Skarbowego w Olsztynie, Warmińsko – Mazurski Urząd Wojewódzki w Olsztynie. Postanowienie o odmowie wszczęcia dochodzenia z Prokuratury Rejonowej w Giżycku. Pismo pracowników obsługi ZSO w Wydminach dotyczące sposobu naliczania pensji zasadniczej.
 
Wójt Radosław Król – akurat  niechcący trafiłem na to spotkanie, z udziałem Pani Dyrektor i dowiedziałem się o tym apelu i powiem Państwu w czym jest rzecz. Otóż pracownicy mają pretensje o to, że  jeżeli ktoś ma wysługę lat 20% to dostosowuje się to do wynagrodzenia brutto, żeby było minimalne wynagrodzenie. Pracownicy nie chcą żeby było równo, chcą żeby wysługa lat była dodawana do minimalnej płacy zasadniczej. Powiem Państwu szczerze, że nie jest to mechanizm stosowany w naszej gminie.  Powiem Państwu, że cały Urząd Marszałkowski, który zatrudnia około 700 ludzi w ten sposób postępuje. Traktuje według stanowisk. Wiem, że część dyrektorów sprawę częściowo prostuje. Jeżeli chodzi o ZSO Wydminy sprawa jest najtrudniejsza, ponieważ  tych pracowników jest najwięcej.  Konsekwencja finansowa w całorocznym budżecie szkoły to około 49 tys. zł. Zachęcam, aby komisja oświaty zajęła się tą sprawą.
 
Dyrektor BOS Elżbiet Sosnowska  - z  ZUS -em i funduszem pracy to około 60 tys. zł. Podwyżki na minimalnym poziomie są planowane co roku i to dyrektor szkoły decyduje o płacach zasadniczych swojego personelu. Natomiast pracownicy porównują swoje wynagrodzenie zasadnicze. To, że osoby pełnią podobne funkcje, nie oznacza, że mają mieć porównywalne pobory. Dyrektor szkoły patrzy na to inaczej, bo to on ustala te wynagrodzenie zgodnie z regulaminem wynagradzania i patrzy też na pracę pracownika i zakres jego obowiązków.
 
Przewodniczący Rady Gminy Bogusław Romatowski - następne pismo, była już o tym mowa, wpłynęło podanie dotyczące przejęcia działek w Rantach.
 
Radna Anna Balcer – przypominam się w sprawie opinii prawnej.
 
Przewodniczący Rady Gminy Bogusław Romatowski – na dzień dzisiejszy nie powiem czy mamy, chodzę za tą opinią.
 
Radna Anna Balcer - czy do przyszłej sesji mógłby mi Pan Przewodniczący powiedzieć, czy ona jest?
 
Przewodniczący Rady Gminy Bogusław Romatowski - tak, będę mógł powiedzieć.
 
Dyrektor GOK Alina Skirucha – chciałabym jeszcze zabrać głos, na ostatnim posiedzeniu komisji Pani Radna Ania Balcer zapytała czy GOK składał wniosek o zwiększenie dotacji. Odpowiedzi udzieliła  Pani Skarbnik, informując że takiego wniosku nie było. W związku z powyższym informuję Państwa, że takich wniosków było pięć, tj. z dnia 04 października 2010 r.  o zwiększenie dotacji na działalność GOK w roku 2010 – brak dofinansowania. 21 grudnia 2010 r.  ponownie o zwiększenie dotacji na działalność GOK w roku 2010 – brak odpowiedzi i dofinansowania. 11 styczeń 2011 r. pismo informujące, iż w roku 2011 weszliśmy z dużymi zobowiązaniami z roku 201  i ponieważ musimy je uregulować z dotacji 2011 roku prosimy o jej zwiększenie, ponieważ przyznana na rok 2011 dotacja jest niewystarczająca. Odpowiedź z dnia 26 stycznia 2011 r., otrzymana 28 stycznia 2011 r. informująca, ze sytuacja finansowa GOK została przedstawiona Radzie Gminy Wydminy na posiedzeniu w dniu 28 grudnia 2010 roku, jak również 25 stycznia 2011 r., a ponowna analiza finansowa zostanie przeprowadzona po złożeniu przez GOK sprawozdania z wykonania finansowego i merytorycznego za rok 2010 i zostanie ponownie przedstawiona Radzie Gminy Wydminy. W  dniu 6 maja 2011 roku po raz kolejny zwracaliśmy się o zwiększenie przyznanej nam na rok 2011 dotacji. W dniu 12 lipca br. otrzymaliśmy pismo w uzupełnieniu na nasze pismo z dnia 11 stycznia 2011 r. informujące, że na posiedzeniach komisji oraz sesji Rady Gminy została przedstawiona sytuacja finansowa GOK, jak również iż Rada Gminy zatwierdziła sprawozdanie finansowe GOK za rok 2010. Poinformowana nas również iż w związku z trudną sytuacja finansową Gminy Wydminy i występującymi zobowiązaniami we wszystkich jednostkach Gminy Wydminy w chwili obecnej nie ma możliwości zwiększenia dotacji dla GOK. W dniu 25 lipca 2011 r. ustosunkowaliśmy się do otrzymanego w dniu 12 lipca br. pisma odmownego w sprawie zwiększenia nam dotacji. W odpowiedzi z dnia 4 sierpnia br. otrzymaliśmy odpowiedź, z której wynika iż w miesiącu lipcu informacja z wykonania budżetu gminy za I półrocze 2011 r. została przekazana Radzie Gminy Wydminy, w tym m. in. z  wykonania budżetu GOK i że po dokonanej analizie finansowej budżetu Gminy Wydminy w chwili obecnej nie ma możliwości zwiększenia dotacji dla GOK. To jest w kwestii informacyjnej, że takie pisma składaliśmy i sygnalizowaliśmy o naszych problemach na bieżąco. Rozumiem, że Rada Gminy tez jest zapoznana, zna nasz problem. Chciałam tylko przekazać, ze analizując z główną księgową nasz budżet tegoroczny, to chciałam powiedzieć, że  do zamknięcia roku brakuje nam 48 tys. zł., w tym są przede wszystkim wynagrodzenia, przez dwa lata w ogóle nie było podwyżek. Otrzymaliśmy 11 tys. zł. brakuje nam jeszcze 37 tys. zł. i z taką kwotą zobowiązań wejdziemy na przyszły rok.
 
Skarbnik Krystyna Truchan – odpowiedź moja na komisji dla Pani Anny Balcer była konkretnie pod te 11 tys. zł.
 
Dyrektor Alina Skirucha – jeżeli tak, to przepraszam.
 
Skarbnik Krystyna Truchan – jeżeli nie zrozumiałyśmy się, to żeby była jasność Pani wnioski są przedstawiane.
 
Dyrektor GOK Alina Skirucha - faktycznie, jeżeli co do kwoty 11 tys. zł. wniosku nie było.
 
Radna Anna Balcer – o te 11 tys. zł. pytałam. Panie Przewodniczący, Szanowni Państwo chciałabym w imieniu Klubu Porozumienie Gminy Wydminy, zwrócić się do szanownej Rady z wnioskiem, o przyjęcie stanowiska proponowanego przez nasz Klub. Stanowisko Rady Gminy Wydminy z dnia 23 listopada 2011 roku w sprawie protestu mieszkańców sołectwa Szczybały Orłowskie. Stanowisko stanowi załącznik nr 13 do niniejszego protokołu.
 
Wójt Radosław Król – odbyło się spotkanie, zebranie wiejskie w Szczybałach Orłowskich, w części osobiście brałem udział na zaproszenie mieszkańców. Odbyło się również spotkanie z mieszkańcami Szczybał Orłowskich w świetlicy wiejskiej. Na spotkaniu z tego co pamiętam, mogę się mylić co do 1 lub 2 osób, uczestniczyło 6 osób. Nawiązała się dyskusja na temat nieruchomości gminnej z boku świetlicy.  Poprosiłem żeby sołectwo się zdecydowało, które tak naprawdę nieruchomości dla nich byłby niezbędne przy budowaniu boiska wielofunkcyjnego. Jest też nieruchomość w obrębie świetlicy wiejskiej, która jest własnością Gminy, która też mogłaby być  przedmiotem użyczenia dla sołectwa. Powiedziałem również na tym spotkaniu, że nieruchomość która została zadysponowana naprzeciwko świetlicy można byłoby zorganizować inaczej, ponieważ boisko wielofunkcyjne pod słupami energetycznymi budzi wątpliwości, ewentualnie można zrobić parking. Zadałem pytanie, czy ten hektar gruntu jest tak niezbędny dla sołectwa, gdzie pewnie ta powierzchnia wystarczyłaby na budowę stadionu. Poprosiłem, aby mieszkańcy się zastanowili ile tak naprawdę potrzebują powierzchni na swój cel, czy całą powierzchnię? Nie warunkowałem tutaj, że podejmę jakiekolwiek kroki sprzedaży przed podjęciem wniosku przez sołectwo. Tylko zawnioskowałem do mieszkańców, żeby podjęli w tej sprawie decyzję. Natomiast w odwecie do mojego wystąpienia wpłynęła petycja o charakterze kategorycznym, w którym niby zadeklarowałem się tą całą nieruchomość zbyć. Co jest nieprawdą, bo mówiłem o podziale nieruchomości, bo jest bardzo duża. Sposób tej dyskusji mi nie odpowiada. Miałem wrażenie, że pismo napisała osoba, która w ogóle nie uczestniczyła w spotkaniu. Dziś też nie mam przekonania, czy wszyscy Ci, którzy podpisali się pod tą petycją, rzeczywiście się podpisali. Wysłałem mieszkańcom korespondencję zwrotną w tej sprawie, ponieważ miałem wrażenie, że tam podpisało się może 10 osób. Tym samym charakterem podpisują się 4 osoby. Zapytałem swoich mecenasów, co powinienem w tej sprawie zrobić, czy mam prawo domniemywać, czy nie? Natomiast on powiedział, otrzymałem odpowiedź od mecenasów, że jeżeli mam chociaż cień wątpliwości powinienem to wyjaśnić, bo tak prawo wskazuje, że powinienem. W związku z powyższym złożyłem taką informację do odpowiednich służb, żeby się tym zajęli bo nie czuję się ekspertem. Uważam, że niedobrze się stało, że zakończyła się dyskusja na zasadzie spotkań wiejskich,  przeszła w formę petycji, teraz stanowisk. Uważam, że jest to dalekie nieporozumienie, które powinno się dawno zakończyć.
 
Przewodniczący Rady Gminy Bogusław Romatowski – czy Pani Sołtys chciałaby się odnieść?
 
Sołtys Szczybał Orłowskich – tak, Pan Wójt powiedział wcześniej o innej działce o czym nie było mowy. Cały czas mówiliśmy o tej jednej naprzeciwko świetlicy, gdzie jest akurat fajne miejsce dla dzieci, nie ma hektara, jest około 70/80 arów, dokładnie nie powiem, ale ludzie mają różne pomysły, jeden będzie chciał boisko, drugi plac zabaw. Fakt, Pan powiedział wytyczyć sobie jakąś część ziemi i resztę sprzedać dla gospodarza. A gdybyśmy chcieli np. na środku to on się zgodzi, żeby jechać tak na około i np. kosić. Do tej pory cały czas jest uprawiana ta ziemia, nikt nikomu nie broni. Dla mnie to jest bez sensu sprzedawanie czegoś i jak mieszkańcy kiedyś będą chcieli cokolwiek kiedyś  zorganizować, nawet na jakieś imprezy integracyjne, to tak się wydaje, ze jest dużo. Fakt tam tez są słupy elektryczne, będzie trzeba gdzieś to obejść. Np. parking na samochody, też będzie trzeba gdzieś zrobić, co wtedy? Kupować ziemię dalej? Mieszkańcy w ogóle byli zaskoczeni policją, gdzie dla mnie też było to kompromitujące, gdzie do mnie Pan z komendy zadzwonił, żebym wstawiła się na komisariacie, gdzie do tej pory takiego czegoś nie było. Oskarżona byłam o podrobienie podpisów, gdzie jeżeli będzie to jeszcze raz pójdę po wsi. Nie podobało mi się to, jak i wielu mieszkańcom. Nikogo nie zmuszałam do tego, każdy podpisał dobrowolnie, przedstawiłam wszystko tak jak ma być.  Nikomu się nie spodobał pomysł sprzedaży ziemi.
 
Radny Leszek Cedrowski – chciałbym tak bardziej ogólnie nawiązać do mojego spojrzenia na tą sprawę. Od zawsze odkąd jestem radnym uważałem, że każda miejscowość, bądź wieś powinna mieć  na swoim terenie większą, bądź mniejszą, ale działkę do której będzie miał dostęp każdy. Jeżeli wsie są położone nad jeziorami, to uważałem, że również te miejscowości powinny mieć publiczny dostęp do wody. Siłę przebicia przez ten czas miałem różny, czego przykładem jest dojście – plaża w Gawlikach Wielkich, utworzona z dosyć dużym trudem, mało miejsca, ale jest. Natomiast jeżeli chodzi o zaistniałą sytuację, to uważam, że wszystkie sprawy związane z całą wsią, dotyczące wszystkich mieszkańców muszą być rozwiązywane w drodze dyskusji, negocjacji, spotkań wiejskich. Jeżeli jedno spotkanie jest za mało to musi się odbyć tyle ile trzeba, aby osiągnąć konsensus. W mojej ocenie, ta sytuacja która spotkała Szczybały, można by myśleć że jest próbą zastraszenia mieszkańców, pozbawienia ich możliwości działania, wygaszenia inicjatywy. Składanie petycji i podpisywanie się przez mieszkańców jest normalną drogą porozumienia się z samorządem i nie może być traktowane jako protest, jako coś złego i nagannego. Jak sam Pan Wójt powiedział na spotkaniu było 6 osób, nie wiem z jakich powodów. Natomiast osoba chodząca z tą petycją dociera do każdego mieszkańca, każdego domu i jest siłą wyrażenia swojej woli. Petycja podpisana przez 5 osób, ma wartość 5 osób, odpisana przez 40 osób, ma wartość 40 osób.  Jest to tylko i wyłącznie wyrażenie swojego zdania. Dlatego uważam za niedopuszczalne takie skalowanie problemu i takie podjęcie działań, które zmierzają właściwie nie do rozstrzygnięcia problemu, tylko do jego nasilenia i wzbudzania wszystkich tych emocji, które tutaj powstały.
 
Radna Anna Balcer – w pełni zgadzam się z Panem Leszkiem Cedrowskim, chciałam tylko zwrócić uwagę, że petycje były zawsze, w różnych formach, były, są i będą. Według mnie niedopuszczalne jest, aby reakcją na tego typu pisma od mieszkańców było powiadomienie prokuratury, policji i tak jak Pan powiedział „prawnicy zasugerowali, że sprawę wyjaśnić”. Sprawę wyjaśnić można było na zebraniu wiejskim. Wstyd Panie Wójcie, przekaz poszedł w świat, że Wójt nasyła policję na mieszkańców Szczybał. Nie możemy się z tym zgodzić, ja również jestem sołtysem i wiem jak ciężko czasem jakiś kompromis na wsi zawrzeć. Natomiast, jeżeli mieszkańcy rzeczywiście pod czymś się podpisują to z reguły jest to dla nich bardzo ważna sprawa. Jeżeli Wójt ma wątpliwości co do autentyczności co do podpisu lub ilości podpisów, najprostszą, najszybszą drogą, nawet nie było trzeba odpowiadać pisemnie, po prostu zorganizować spotkanie z daną miejscowością i myślę, że ten  problem na jednym spotkaniu zostałby rozwiązany.
 
Wójt Radosław Król – można powiedzieć wicewersa, w odpowiedzi na to nie otrzymałem rozmów, dyskusji, tylko petycję, która jest kategorycznym sprzeciwem. Jest w takiej formie napisane, nie wiem czy jest Pani autorem tej petycji, bo są tam słowa, które padają, wygląda na to, że pisała je osoba która nie była na tym spotkaniu. Są tam poruszane sprawy, które w ogóle nie były przedmiotem rozważań. Więc miałem uzasadnione podejrzenie, że podpisały osoby które nie chciały podpisywać tej petycji. Więc petycja jest nieważna.
 
Radna Anna Balcer – petycja jest zawsze ważna.       
 
Wójt Radosław Król - jak ważna, jeżeli podpisały fałszywe osoby.
 
Radna Anna Balcer - dlaczego Pan zakłada, że podpisy są fałszywe?
 
Wójt Radosław Król - proszę Panią są oświadczenia podatkowe, gdzie podpisują się.
 
Radna Anna Balcer – czy policja badała tą sprawę?
 
Wójt Radosław Król -  nie wiem, czy badała, może badała, może będzie badać.
 
Radny Roman Paluch - dlaczego Pani w tym stanowisku nie pisze prawdy. W tym stanowisku proszę pisać o podrobieniu podpisów, a nie o działce. O to chodziło władzom, że były podrobione podpisy, a Pani tutaj ujęła, że chodzi o działki. Mam pytanie do Pani Sołtys, z kim te działki graniczą?
 
Sołtys Szczybał Orłowskich – Pan Łukaszewicz, Pan Wiśniewski, Pan Styk, Pan Lotkowski i nie wiem więcej. Pan Panie Wójcie powiedział, że o tym rozmawialiśmy na zebraniu, absolutnie na zebraniu rozmawialiśmy o czymś innym, tylko ja zapytałam czy będą jakieś środki unijne, bo chcielibyśmy zrobić boisko i od tego się zaczęło. A Pan później rozmawiał?
 
Wójt Radosław Król – ze wszystkimi rozmawiałem, nawet z Pani siostrą, wyszliśmy na zewnątrz, był Pan Łukaszewicz
 
Sołtys Szczybał Orłowski – więc, na zebraniu tego nie było. To było po zebraniu wiejskim.
 
Wójt Radosław Król - to nie można było tego wyjaśnić?
 
Sołtys Szczybał Orłowskich – Pan powiedział do mojej siostry, żeby tą działkę podzielić.
 
Wójt Radosław Król - jeżeli będziemy w ten sposób emocjonalnie podchodzić, sprzedaż nieruchomości szczególnie gminnych odbywa się, że rada musi wyrazić zgodę. Na tamtym etapie, gdzie było 6 osób, to była luźna rozmowa, różne problemy były poruszane i kiedy otrzymałem petycję o kategorycznym sprzeciwie do rzeczy do których sam nie miałem przekonania, nie miałem żadnego stanowiska w tej sprawie, bardzo mocna mnie zbulwersowało. Natomiast to nie ja, tylko osoby, które to czytały powiedziały, że ewidentnie  pisały osoby inne, za innych. Nie jestem ekspertem, nie chcę się wypowiadać, jeżeli sprawa będzie umorzona, to umorzona, będzie prowadzona, to prowadzona.
 
Przewodniczący Rady Gminy Bogusław Romatowski – chciałbym rozróżnić tu dwie sprawy, o których w tej chwili dyskutujemy.   Bo sam problem, czy sprzedawać, czy nie sprzedawać, to jest jeden problem. Czy wieś na to wyrazi zgodę, czy nie wyrazi. Tu głównie chodzi w tym stanowisku klubowi i przewodniczącej, która przedstawiła to stanowisko, chodzi o taką niewspółmierną reakcję Wójta do tej petycji. Pan Panie Wójcie dalej mówi, że podpisy zostały sfałszowane, my tego nie wiemy. Skoro jest prowadzone postępowanie to ono wyjaśni. Niemniej jednak wolność słowa, wolność składania petycji, apeli jest podstawą naszej demokracji.
 
Wójt Radosław Król – paragraf 304 punkt 2 mówi, ze mam obowiązek.
 
Przewodniczący Rady Gminy Bogusław Romatowski – każdy mierzy według siebie. Ja nie jestem grafologiem.
 
Radna Anna Balcer – ponieważ nasz klub jest autorem tego stanowiska, będę prosiła o przejście do głosowania, niemniej jednak chciałabym odpowiedzieć Panu Radnemu Paluchowi, który zarzucił mi, jeżeli dobrze zrozumiałam, że nie tak to nasze stanowisko powinno wyglądać. Przeczytam Panu jeszcze raz „Rada Gminy podejmuje stanowisko  w sprawie złożonego na moje ręce protestu mieszkańców sołectwa Szczybały Orłowskie o następującej treści. Protest Mieszkańców Szczybał Orłowskich przeciw sprzedaży działki nr geod. 57”. Protest dotyczył sprzedaży działki, a nie podpisów.
 
Radny Roman Paluch - przecież nic się nie dokonało. Nie wiem po co to całe zamieszanie.
 
Radny Leszek Cedrowski – dyskusja zmierza do niczego, tym bardziej jeżeli były to plotki należało się, spotkać z mieszkańcami i wyjaśnić cała sytuację i problemu by nie było. Tak jak jest zaznaczone petycja jest jedną z form komunikowania się, być może mieszkańcy nie widzieli, żadnej innej możliwości i po fakcie Panie Radny już jest za późno Zdarzały się takie rzeczy, że mieszkańcy dowiadywali się o sprzedaży nieruchomości  po fakcie. Jest to nadmierna reakcja na takie zdarzenia. Nie chcę tego analizować, wiem że takie petycje są właściwą drogą, również jedną z właściwych dróg do komunikowania się. 
 
Wójt Radosław Król - powiem Państwu szczerze, że odpowiedziałem na tą petycję dość szybko i wyjaśniłem, co było przedmiotem zorganizowanego spotkania. Chciałbym tylko zwrócić uwagę, że Pan Paluch miał racę. Będę chciał to stanowisko uchylić przed Wojewodą jako błędne.
 
Przewodniczący Rady Gminy Bogusław Romatowski – Pani Sołtys Justyna Ordowska prosi o głos.
 
Sołtys Mazuchówki Justyna Ordowska – wiemy wszyscy jakie jest środowisko wiejskie, jakie jest trudne zadanie sołtysa. Dziwię się Panu Wójtowi, że do takiej sytuacji dochodzi. Doznałam na swojej skórze jak zostało boisko przekazane bez wiedzy mieszkańców i bez wiedzy sołtysa inne ręce. Wieś do tej pory jest podzielona.
 
Wójt Radosław Król - majątek gminny został przekazany sołectwu, jest porozumienie w tej sprawie i nikt bez zgody sołectwa tej działki by nie sprzedał.
 
Przewodniczący Rady Gminy Bogusław Romatowski – przechodzimy do głosowania nad przyjęciem stanowiska przedstawionego przez Przewodniczącą Klubu Porozumienie Gminy Wydminy.
 
Głosowanie:
Za – 7 radnych
przeciw – 4 radnych
Wstrzymało się – 0 radnych
 1 radny nie brał udziału w głosowaniu.
 
Przewodniczący Rady Gminy Bogusław Romatowski – wniosek, stanowisko zostało przyjęte. Czy ktoś z Państwa chciałby jeszcze zabrać głos?
 
Radna Anna Balcer – chciałabym przedstawić stanowisko Klubu Porozumienie Gminy Wydminy i zwrócić się z prośbą do Państwa o przyjęcie tego stanowiska. Stanowisko dotyczy petycji mieszkańców osiedla domków jednorodzinnych w Wydminach. Stanowisko stanowi załącznik nr 14 do niniejszego protokołu.
 
Wójt Radosław Król – nie będę dłużny i też swoje stanowiska będę publikował, obok tych stanowisk, które się pojawią. 
 
Przewodniczący Rady Gminy Bogusław Romatowski – kto z Państwa Radnych chciałby zabrać głos odnośnie stanowiska przedstawionego przez Panią Radną Annę Balcer?
 
Radny Franciszek Majcher – troszeczkę mnie to dziwi, ponieważ sprawa dróg osiedlowych była poruszana dużo wcześniej. Również dopytywaliśmy się, kiedy ta sprawa ruszy, zawsze były obiecanki. Nie jest to nowa sprawa mieszkańcy doskonale o tym wiedzą. Ja sam jestem za tym, żeby to osiedle zacząć robić.  Ja wnioskowałem też nie raz na ten temat. Wszyscy chcą, wiec nie rozumiem po co to całe zamieszanie.
 
Wójt Radosław Król – żaden z moich poprzedników nie uzyskał skutecznie dofinansowania w tej sprawie. Jestem jedyny, który zaangażowałem się, przygotowałem to przy pomocy pracowników. Zaangażowaliśmy się bardzo mocno, otrzymaliśmy dofinansowanie. Mam nadzieję, że społeczeństwo to doceni. Macie Państwo przy tym udział. Chciałem przy okazji podziękować moim radnym „Rozwój i zgoda” za docenienie mojej rocznej pracy na rzecz gminy Wydminy. Bardzo wam dziękuję za dobre słowa, że zdecydowaliście się na ten krok, chociaż szczerze odradzałem jeszcze dzisiaj. Każdy oczekuje wynagrodzenia za swoja pracę, ja również. Sam na pewno o to nie będę wnosił. Chcę jeszcze dodać, ze nie zgadzam się z jednym i drugim stanowiskiem.
 
Radna Elżbieta Januszkiwicz – chciałam się na gorąco odnieść do Pana podziękowań cytuję „dziękuję moi radni Klubu Rozwój i Zgoda”
 
Wójt Radosław Król - razem startowaliśmy.
 
Radna Elżbieta Januszkiewicz – życzyłabym sobie i klubowi drugiemu, żebyśmy byli wszystkimi radnymi Pana Wójta.  To jest ten rozdźwięk, który od samego początku bardzo mi nie pasuje i Pan Panie Wójcie jest w stanie skleić to wszystko. To Pan może prosić, inicjować spotkania. Radny Puchalski mówi, ze przychodzi i nie zastaje. W jaki sposób możemy się dostać z potrzebą spotkania. Komentarz „moi radni” mówi sam za siebie.
 
Wójt Radosław Król – to nie komentarz. Byłem pierwszy, który apeluje, na dowód przedstawię rozmowę z Panem Cedrowskim i Romatowskim , że chciałbym, żeby to była rada 15 radnych. Wówczas na spotkaniu wspólnym było, popatrzymy, poobserwujemy, czy Wójt ma wolę pracy ze wszystkimi. Ja osobiście nie uchylam się od spotkań.
 
Przewodniczący Rady Gminy Bogusław Romatowski – przechodzimy do głosowania nad stanowiskiem przedstawionym przez Klub Porozumienie Gminy Wydminy.
 
Głosowanie:
Za –  6 radnych
Przeciw – 3 radnych
Wstrzymało się – 3 radnych
 
Przewodniczący Rady Gminy Bogusław Romatowski - wniosek uzyskał wymaganą większość głosów, został przyjęty. Kto z Państwa chciałby jeszcze zabrać głos? Nie widzę, wobec tego zamykam XVIII sesje Rady Gminy Wydminy.
 
 
Protokołowała:                                                       Przewodniczący
Anna Binik                                                              Rady Gminy Wydminy
                                                                                  Bogusław Romatowksi

Załączniki

« powrót do poprzedniej strony